Abp Hoser przy grobie Jana Pawła: skarb jeszcze nie odkryty PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
czwartek, 22 października 2015 20:25

„Jan Paweł II powtarzał słowa Chrystusa: «Tam jest serce Twoje, gdzie jest twój skarb». On sam jest dla nas wielkim skarbem, jeszcze nie odkrytym, jeszcze nie odkopanym; dlatego wciąż szukajmy tego skarbu” – mówił abp Henryk Hoser w czasie Mszy sprawowanej w Bazylice Watykańskiej przy grobie św. Jana Pawła II. Dziś obchodzimy liturgiczne wspomnienie tego świętego Papieża, które przypada w rocznicę inauguracji jego pontyfikatu.

 

 

 

W homilii ordynariusz warszawsko-praski przypomniał, że daty wyboru kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową (16 października 1978 r.) oraz inauguracji pontyfikatu (22 października) wpisały się w historię naszego kraju i Kościoła w Polsce, ale również są to dni, których nie da się wymazać z historii świata i Kościoła powszechnego. Był on „człowiekiem-skałą”, budował na jedności Trójcy Świętej – mówił abp Hoser. Zwrócił uwagę, że swą dewizę „Totus Tuus” („Cały Twój”) Jan Paweł II realizował przez cały swój pontyfikat, „utożsamiał się każdego dnia z Jezusem Chrystusem, którego był wikariuszem”.

 

„Jan Paweł II był wielkim głosicielem Królestwa Niebieskiego. Miał tego świadomość. Mówił, obwieszczając zbawienie: «Twój Bóg zaczął królować». Głosił wielką wiosnę Kościoła, która miała stać się wiosną całego świata. I w dzisiejszym, bardzo depresyjnym świecie, bardzo smutnym, zrozpaczonym, ta jego wiara, ta jego nadzieja powinna nam towarzyszyć. Bo «twój Bóg zaczął królować» również dzięki niemu i dzięki nam, którzy to Królestwo Boże głosimy i do którego chcemy należeć” – powiedział abp Hoser.

 

Poranną Eucharystię przy grobie św. Jana Pawła II sprawowało ponad 90 kapłanów, w tym biskupi uczestniczący w Synodzie. W modlitwie wiernych proszono Boga m.in. za ojców synodalnych, by pamiętali, że „przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę”. W liturgii uczestniczył m.in. biskup płocki Piotr Libera, który zauważył, że przesłanie św. Jana Pawła II jako „Papieża rodziny” wciąż czeka na realizację.

 

„Oczywiście wyciągamy jakieś cytaty z jego encyklik, adhortacji Familiaris consortio, etc., natomiast wiele rzeczy jest jeszcze do konkretnego wprowadzenia w życie – podkreśla bp Libera. - Żyjemy w świecie depresyjnym. Rzeczywiście. Niestety, patrząc na media, chłonąc to, co media podają, różnego rodzaju media, ale też i poza tym światem mediów jest jakiś taki ogromny niepokój we współczesnym człowieku. Jest obawa, lęki, nie do końca są zdefiniowane. Nie wiemy do końca, czego my się boimy, ale w przeciętnym człowieku jest na pewno lęk, czy to będzie nda Tybrem, czy nad Wisłą, czy na innej szerokości geograficznej. Niewątpliwie człowiek XXI wieku, to jest dziwne, przy tych wspaniałych osiągnięciach, gdzie osiągnął niesamowity pozoiom rozwoju, lęka się i boi się. I tu Jana Paweł II, który powtarza jak mantrę, jak refren: „Nie lękajcie się, nie bójcie się, bo On jest z nami. «Ja jestem z wami po wszystkie dni, aż do skończenia świata». (...) To koreluje, to koresponduje ze sobą: «Jezu ufam Tobie» i «Nie lękajcie się». Chrześcijan, który się lęka, który się boi - jak pisze Apostoł Jan - nie wydoskonalił się w miłości. Coś tu nie gra w naszej miłości, bo gdybyśmy w pełni kochali i miłowali Boga, człowieka, na pewno tych lęków byłoby dużo mniej”.

 

Franciszek kanonizował Jana Pawła II w niedzielę Bożego Miłosierdzia 27 kwietnia 2014 r. wraz z Janem XXIII, nazywanym „Dobrym Papieżem”.

 

mh/ rv

 

źródło: