Międzynarodowa Komisja Teologiczna o wierze bez sakramentów PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
sobota, 05 grudnia 2015 21:15

W Watykanie zakończyła się sesja plenarna Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Od grudnia ubiegłego roku pracuje ona nad trzema tematami: synodalnością, relacją między wiarą i sakramentami oraz wolnością religijną. Każdym tematem zajmuje się dziesięcioosobowa podkomisja.

 

 

 

 

Na obecnej sesji plenarnej przedstawiono pierwsze wnioski oraz wstępny zarys dokumentów na te tematy. Wiele miejsca poświęcono zagadnieniu wiary i sakramentów. Jest ono ważne z duszpasterskiego punktu widzenia, ponieważ we współczesnym Kościele często dochodzi do swoistej separacji wiary i sakramentów. Chrześcijanie przeżywają swą wiarę bez odniesienia do sakramentów. Z drugiej strony o sakramenty proszą ludzie, którzy nie mają wiary.

 

Mówiąc z kolei o wolności religijnej zwrócono uwagę na jej coraz większe ograniczenia w imię zarówno teokratycznych fundamentalizmów, jak i świeckości państwa.

 

W ubiegłą środę członkowie Międzynarodowej Komisji Teologicznej spotkali się z Papieżem Franciszkiem na marginesie audiencji ogólnej.

 

kb/ rv, or

 

źródło:

 


Poprawiony: niedziela, 06 grudnia 2015 19:17