Większość prawosławnych dobrze odbiera spotkanie Cyryl-Papież PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
piątek, 12 lutego 2016 20:56

Również wierni Cerkwi rosyjskiej dzisiejsze spotkanie Papieża z Patriarchą Cyrylem śledzą z wielkim zainteresowaniem. „Zdecydowana większość z nich pozytywnie odbiera spotkanie zwierzchników obu Kościołów” – powiedział Radiu Watykańskiemu Protojerej Nicolas Lossky, profesor prawosławnego Instytutu św. Sergiusza w Paryżu. „Niektórzy się temu sprzeciwiają, ale trzeba to traktować jako wyjątek” – zauważył rosyjski duchowny. Jego zdaniem nie mają oni żadnych argumentów, a jedynie żywione od wieków uprzedzenia. „Ludzie obeznani z teologią i historią Kościoła, zarówno u prawosławnych, jak i u katolików, dobrze wiedzą, że wzajemne napięcia i wrogość nie mają już dzisiaj racji bytu” – podkreśla prawosławny kapłan.

 

 

Protojerej Nicolas Lossky należy do środowiska rosyjskiej emigracji we Francji. Jest jednym z najznamienitszych teologów prawosławnych. Należy do duchowieństwa Patriarchatu Moskiewskiego i szczyci się wieloletnią osobistą przyjaźnią z Patriarchą Cyrylem. W rozmowie z naszą rozgłośnią podkreśla pozytywną rolę samego Patriarchy.

 

„Patriarcha Cyryl jest w Patriarchacie Moskiewskim człowiekiem najbardziej nadającym się do rozmowy z Papieżem Franciszkiem. Jestem głęboko przekonany, że dzisiejsze spotkanie to jego zasługa. Jest on bowiem bardzo otwarty na kontakty z Kościołem katolickim, na ekumenizm w dobrym tego słowa znaczeniu. Trudno powiedzieć, co przyniesie dzisiejsze spotkanie, bo zarówno Papież, jak i Patriarcha są w pewnym sensie nieprzewidywalni. Ale ważne, że to spotkanie ma miejsce teraz przed Soborem Wszechprawosławnym, aby jego brak nie ciążył już na wzajemnych relacjach”.

 

Rosyjski teolog szczerze przyznaje, że dla Rosjan problemem jest Ukraina, która ich zdaniem odcięła się od swych korzeni. Sam prof. Lossky traktuje Ukraińców jak wyobcowanych Rosjan.

 

 

kb/ rv

 

źródło:


Poprawiony: piątek, 12 lutego 2016 22:28