Łotwa: posłanie misyjne ekipy neokatechumenalnej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
wtorek, 23 lutego 2016 21:03

Okres Wielkiego Postu to szczególna okazja ewangelizacyjna. Symbolem tego było w stolicy Łotwy uroczyste posłanie misyjne ekipy neokatechumenalnej, która przed dwoma laty otrzymała krzyże misyjne od Papieża Franciszka. Uroczystość odbyła się 21 lutego w katolickiej katedrze św. Jakuba.

 

 

 

W skład grupy, która w Rydze przebywa już od półtora roku ucząc się języka, wchodzą m.in. cztery wielodzietne rodziny z Hiszpanii, Włoch i Polski. Jak podkreślił abp Zbigniew Stankiewicz, stanowią one świadectwo chrześcijańskiego sposobu przeżywania miłości w rodzinie otwartej na życie. Drugim ważnym wymiarem uroczystości było przypomnienie wymogu ewangelizacji, który dotyczy nie tylko księży i osób konsekrowanych, ale wszystkich ochrzczonych. Neokatechumenalni ewangelizatorzy oprócz błogosławieństwa ryskiego metropolity otrzymali oficjalne imienne dokumenty posyłające ich na misję „ad gentes”.

 

Większość ekipy mieszka w ośrodku misyjnym w dzielnicy Zolitūde na zachodnich obrzeżach stolicy Łotwy. W okolicy zdominowanej przez posowieckie blokowiska i nowoczesne zamknięte osiedla ma w przyszłości powstać katolicka parafia.

 

T. Cieślak SJ, Ryga/ rv

 

źródło: