Rozpoczął się X Zjazd Gnieźnieński PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
piątek, 11 marca 2016 20:01

„Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa” – to hasło rozpoczętego dziś X Zjazdu Gnieźnieńskiego. Uczestniczy w nim prawie 600 osób, w tym aż 60 prelegentów z całego świata. Wydarzenie jest elementem obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.

 

Otwarcia Zjazdu dokonał metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak: „Nie mówimy o konstrukcji nowych projektów politycznych, ekonomicznych czy społecznych – mówił Prymas Polski. – Zjazd Gnieźnieński jest po to, by przede wszystkim umocnić w każdej i w każdym z nas nowego człowieka, odrodzonego z wody i z Ducha Świętego”.

 

 

 

Pozdrowienie do uczestników wystosował Ojciec Święty. Zaprezentowała je Marta Titaniec, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego: „Nawiązując do tematu naszego spotkania Papież pisze: «Również dziś Europa potrzebuje głębokiej, duchowej odnowy, której początkiem powinno być nieustanne powracanie do źródeł chrzcielnych i do płynącego z nich życia w Chrystusie»” – podkreśla Franciszek.

 

Gościem specjalnym pierwszego dnia Zjazdu był prezydent Andrzej Duda. Zachęcał, by zadać sobie pytanie: „Gdzie dzisiaj jest Europa? Wyrzeczenie się tego wszystkiego, co związane jest Dekalogiem, a patrząc dalej, z wartościami, jakie przynosi chrzest, nie prowadzi do rozwoju. Ile razy historia nas uczyła, że fałszywie pojmowana wolność bardzo szybko prowadzi do odebrania wolności drugiemu człowiekowi” – zauważył prezydent.

 

X Zjazd Gnieźnieński to nie tylko wykłady – jeden z nich wygłosi kard. Luis Antonio Tagle z Filipin – ale również seria warsztatów nt. wolności. Wydarzenie potrwa do niedzieli 13 marca, a na jego zakończenie uczestnicy wystosują przesłanie do Europy.

 


R. Łączny, KAI/ rv

 

źródło:


 

Poprawiony: piątek, 11 marca 2016 21:14