Papiescy wysłannicy na 1050-lecie Chrztu Polski i do Torunia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
sobota, 02 kwietnia 2016 22:14

W tym tak pamiętnym dla nas dniu 11. rocznicy śmierci  Jana Pawła II ogłoszono w Watykanie dwie nominacje wysłanników Ojca Świętego do naszego kraju. Pierwsza z nich, o której informowała już wcześniej polska Konferencja Episkopatu, dotyczy kardynała sekretarza stanu Pietro Parolina. Będzie on papieskim legatem na obchodach 1050-lecia Chrztu Polski, które odbędą się od 14 do 16 kwietnia w  Gnieźnie i Poznaniu.

 

 

 

Natomiast druga nominacja związana jest wprost z kultem Papieża-Polaka, odnosi się bowiem do świątyni, którego jest on współpatronem. Swoim specjalnym wysłannikiem na poświęcenie sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu Franciszek mianował kard. Zenona Grocholewskiego, prefekta-seniora Kongregacji Edukacji Katolickiej.

 

Kościół ten wzniesiono staraniem ojców redemptorystów przy Porcie Drzewnym na zachodnich peryferiach miasta Kopernika, w pobliżu Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Powstał on z ofiar społeczeństwa polskiego w kraju i na obczyźnie jako wotum wdzięczności za pontyfikat naszego rodaka. Zostanie konsekrowany przez papieskiego wysłannika 18 maja. To również data nieprzypadkowa, mianowicie 96. rocznica urodzin Karola Wojtyły.

 

ak/ rv

 

źródło: