Rzymskie uroczystości ku czci św. Wojciecha PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
sobota, 23 kwietnia 2016 21:54

Z inicjatywy ambasadora Czech przy Stolicy Apostolskiej w Rzymie i w Watykanie odbyły się dziś uroczystości ku czci św. Wojciecha. Jest on patronem nie tylko Polski, ale i krajów tzw. Grupy Wyszehradzkiej. W programie obchodów znalazł się m.in. koncert w Bazylice św. Szczepana i Eucharystia sprawowana przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej pod przewodnictwem czeskiego prymasa seniora kard. Miroslava Vlka.

 

 

 

Jak podkreślił ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Piotr Nowina-Konopka, św. Wojciech to patron Polski oraz innych krajów naszego regionu. Przypomina nam zatem o wspólnych europejskich korzeniach.

 

„Europa nie jest w dobrej kondycji, jest bardzo podzielona. Rzymskie obchody uroczystości św. Wojciecha, który jest w dużym stopniu wspólnym patronem Czech, Słowacji, Węgier i Polski, są dobrym momentem, kiedy mamy poczucie pewnej wspólnoty historycznej, zarówno w wymiarze chrześcijańskim, jak i europejskim. Historia św. Wojciecha to jest okres, w którym nasza część świata, nasz region wyszehradzki stał się zarówno chrześcijański, jak i europejski w pełnym tego słowa znaczeniu. Czesi, Słowacy, Polacy i Węgrzy to są «adalbertini», co znaczy, że mamy wspólny gen, o którym warto pamiętać. Im trudniej jest w Europie, tym bardziej trzeba pamiętać o tych wspólnych korzeniach” – powiedział ambasador Nowina-Konopka.

 


lg/ rv

 

źródło: