Nowosybirsk: katolicy przeciwko banerom z portretem Stalina PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
wtorek, 10 maja 2016 22:06

W przeddzień Dnia Zwycięstwa katolicy i działacze partii Jabłoko z Nowosybirska wystosowali do władz miasta protest przeciwko umieszczeniu na banerach portretów Stalina.

 

 

 

 

Działacze partii Jabłoko i wierni katolickiej diecezji Przemienienia Pańskiego z Nowosybirska wysłali do mera miasta protest przeciwko umieszczaniu wielkich portretów Stalina. Swój sprzeciw uzasadnili faktem, że Stalin przyczynił się do zamordowania i wysłania do obozów koncentracyjnych wielomilionowych rzesz obywateli sowieckich. Szczególnie podkreślili jego winę za nie przygotowanie armii do obrony przeciwko niemieckiej napaści, co zaowocowało ogromnymi stratami w ludziach. Podważyli, coraz częściej przywoływaną na nowo za rządów Władimira Putina, opinię o rzekomych zasługach Stalina dla osiągnięcia zwycięstwa. Uznali ją za niesprawiedliwą i niemoralną. Przypomnieli, że dotąd w okręgu nowosybirskim mieszka 20 tys. ludzi represjonowanych w czasach stalinowskich.

 

Za zgodą władz miejskich banery z ogromnymi podobiznami Stalina rozmieścili działacze Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej.

 


W. Raiter, Moskwa/ rv

 

źródło: