Budować by pozostać – kursy zawodowe dla syryjskich chrześcijan PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
środa, 15 czerwca 2016 20:12

„Jeśli Jezus mógł pracować jako cieśla, możesz i ty”. Tymi słowami melchicki arcybiskup Aleppo przekonuje młodych chrześcijan do uczestnictwa w programie „Budować, aby pozostać”. Promowany jest on przez Kościół w Syrii i ma na celu powstrzymanie fali migracji z tego kraju, szósty rok wyniszczanego przez krwawą wojnę.

 

 

 

 

„Zaczęliśmy od umęczonego Aleppo, jednak projekt będzie realizowany w całym kraju. Dajemy ludziom możliwość odbudowania swych domów, a jednocześnie zdobycia pożytecznych zawodów” – podkreśla  abp Jean-Clément Jeanbart. Program realizowany jest dzięki wsparciu papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które przekazało na ten cel ponad 260 tys. euro. Uczestniczy w nim 150 mężczyzn, którzy wkrótce zostaną budowlańcami, stolarzami i ślusarzami. Kobiety z kolei uczą się krawiectwa, kosmetyki, a także pielęgniarstwa, które jest w Syrii zawodem bardzo poszukiwanym. „Nauka zawodu obok wsparcia duchowego i materialnego to konkretna pomoc, jaką Kościół może dać swoim wiernym, by nie chcieli już emigrować” – podkreśla metropolita Aleppo. Przypomina zarazem, że w tym mieście przed wojną mieszkało 150 tys. chrześcijan, a dziś pozostało ich mniej niż 40 tys.

 

W ubiegłym roku Kościół katolicki przekazał do Syrii pomoc wysokości 150 mln dolarów, z której skorzystały ponad 4 mln ludzi. Dotyczyła ona głównie edukacji, wsparcia żywnościowego i medycznego,  a także pomocy w znalezieniu dachu nad głową. Kolejne 12 mln dolarów przeznaczono na dostarczanie potrzebującym wody, zapewnienie im sanitariatów oraz opieki psychologicznej.

 

bz/ rv

 

źródło: