Kard. Nichols po referendum: musimy uszanować wolę narodu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
sobota, 25 czerwca 2016 19:36

„Wielką tradycją Zjednoczonego Królestwa jest uszanowanie woli ludzi wyrażonej przez głosowanie. Dziś obraliśmy nowy kurs, który będzie wyzwaniem dla wszystkich”. Słowa te czytamy w specjalnym oświadczeniu kard. Vincenta Nicholsa po ogłoszeniu wyników referendum w Wielkiej Brytanii. Jej obywatele zdecydowali o opuszczeniu przez ten kraj struktur Unii Europejskiej.

 

 

 

Przewodniczący episkopatu Anglii i Walii wezwał wszystkich do wzajemnego szacunku mimo istniejących różnych opinii. Zachęcił też do modlitwy o to, by w tym procesie wspierać i chronić najsłabszych, zwłaszcza narażonych na działania nieuczciwych pracodawców i handlarzy ludźmi. „Modlimy się, aby nasze narody opierały się naszych najlepszych tradycjach hojności, gościnności dla cudzoziemców i udzielania schronienia potrzebującym” – podkreślił hierarcha. Dodał, że teraz trzeba podjąć ciężką pracę, by okazać się dobrymi sąsiadami i włączyć się w międzynarodowe wysiłki na rzecz rozwiązania trudnych problemów dzisiejszego świata.

 

Oświadczenie w podobnym duchu wydał prymas Wspólnoty Anglikańskiej. Abp Justin Welby zachęca Brytyjczyków, by mimo różnic widocznych w kampanii przedreferendalnej teraz zjednoczyli sią we wspólnym budowaniu przyszłości kraju, przyczyniając się do rozwoju całej ludzkości. „Musimy pozostać gościnni i współczujący, być budowniczymi mostów, a nie barier” – podkreślił duchowy zwierzchnik anglikanów. Dodał także, że wielu z tych, którzy żyją w tym kraju, pochodzi z zagranicy. Tym, którzy w obecnej sytuacji będą czuli się pozbawieni poczucia bezpieczeństwa, trzeba dać gwarancję, że różnorodność społeczna jest czymś pięknym i potwierdza niepowtarzalność każdego człowieka.

 

 

lg/ rv

 

źródło: