150-lecie odnowienia kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
poniedziałek, 27 czerwca 2016 20:22

Redemptoryści na całym świecie obchodzą jubileusz 150-lecia odnowienia kultu Ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której liturgiczne wspomnienie przypada dzisiaj. W wielu ich kościołach w ostatnią niedzielę czerwca dziękowano Maryi za Jej nieustanną pomoc. Zakonnicy ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela obecni są również w Albanii.

 

 

 

W mieście Kamëz na obrzeżach Tirany uroczystościom jubileuszowym przewodniczył nuncjusz apostolski w Albanii. W homilii abp Ramiro Moliner Ingles podkreślił znaczenie Maryi w historii tego kraju. W czasach komunistycznych ludzie, choć nie mogli jawnie sprawować obrzędów kultu, zachowali głęboką wiarę. Obecnie wielu Albańczyków szuka pomocy, schronienia w bogatych krajach Europy, proszą o azyl w Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii.  Nie mogą oni jednak zapomnieć, że najskuteczniejsza i nieustająca pomoc to ta za pośrednictwem Matki Bożej.

 

W uroczystości wzięło udział wielu ludzi młodych, a także liczne rodziny z dziećmi.

 

Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy przywędrowała do Albanii niedawno, zaledwie dwa lata temu, razem z redemptorystami, którzy rozpoczęli tu pracę duszpasterską. Ikona jest darem Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliwicach, w którym to 65 lat temu, po raz pierwszy na terenie Polski, została odprawiona nieustanna Nowenna.

 

Ikona ta peregrynowała przez ponad rok po domach w Gliwicach wśród czcicieli Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Była tam „omodlona”. W taki to sposób  wierni w Polsce przygotowywali się do koronacji koronami papieskimi i utworzenia sanktuarium w Gliwicach. Następnie o. Piotr Świerczok podarował ikonę do parafii w Albanii. Obecnie tu w Albanii  ludzie poznają historię tej ikony i z głęboką wiarą polecają prośby Matce Bożej Nieustającej Pomocy.

 

 

A. Michoń CSsR / Albania, rv

 

źródło: