Poznań: obchody 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
środa, 29 czerwca 2016 19:55

Z udziałem najwyższych władz państwowych, na czele z prezydentami Polski i Węgier, w kościele dominikanów w Poznaniu odprawiono wczoraj Mszę w 60. rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956 r. Liturgii przewodniczył abp Stanisław Gądecki.

 

 

 

 

W homilii Prymas Polski abp Wojciech Polak powiedział, rozpoczęte w 1956 r. zmagania o poszanowanie godności człowieka przyniosły, po latach, upragnioną wolność: „Nasze dzisiejsze świętowanie, nasza pamięć to nade wszystko hołd dla ofiar tego bohaterskiego zmagania, ale to również pełne nadziei spojrzenie w przyszłość, byśmy potrafili i my docenić te wartości, za które nasi rodacy w minionych latach byli gotowi oddać życie. To zobowiązanie do pamięci i wdzięczności, ale też do obudzenia w sobie społecznej miłości, do wykrzesania tej społecznej miłości i budowania wspólnie naszej przyszłości” – powiedział Prymas Polski.

 

Po Eucharystii uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Poznańskiego Czerwca 1956 r. na pl. Adama Mickiewicza, gdzie nastąpiło złożenie kwiatów i odbył się apel pamięci.

 

 

R. Łączny, KAI/ rv

 

źródło: