Liban: szkolenie do działań w sytuacji kryzysu humanitarnego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
piątek, 01 lipca 2016 22:08

W Libanie trwa czterodniowe szkolenie dla ludzi Kościoła przygotowujące do działań w sytuacji kryzysu humanitarnego. Zostało ono zorganizowane przez Papieską Radę „Cor Unum” oraz katolickie organizacje pomocowe: Catholic Relief Service, Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Missio. W kursie bierze udział 11 biskupów oraz duchowieństwo i świeccy na co dzień zaangażowani w pracę charytatywną w Syrii.

 

 

 

Bezpośrednim celem warsztatów jest pogłębienie znajomości podstawowych zasad realizacji przez organizacje charytatywne projektów pomocowych w poszczególnych diecezjach. Dotyczy to głównie Syrii, Iraku i krajów z nimi sąsiadujących. Chodzi w pierwszym rzędzie o właściwą ocenę posiadanych możliwości wsparcia, przygotowanie konkretnego planu działania, a później także jego realizacji i oceny wykonania w zgodzie z określonymi standardami.

 

Przedłużający się kryzys na Bliskim Wschodzie znajduje się w centrum uwagi Stolicy Apostolskiej. Począwszy od 2011 r. konflikt w samej tylko Syrii spowodował już śmierć ok. 400 tys. osób, a 2 mln zostało rannych. Szacuje się, że aktualnie pilnej pomocy potrzebuje 12 mln ludzi w Syrii i ponad 8 mln w Iraku. Tylko w 2015 r. organizacje kościelne wsparły na tamtym terenie ponad 5 mln ludzi udzielając łącznie pomocy przekraczającej 150 mln dolarów. Pieniądze te są przeznaczane głównie na projekty edukacyjne, pomoc medyczną, odbudowę zniszczonej infrastruktury oraz pokrycie kosztów wynajmu domów i mieszkań dla przesiedlonych.

 

 

lg/ rv

 

źródło: