Zmarł abp Zygmunt Zimowski PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
środa, 13 lipca 2016 22:16

We wtorek 12 lipca przed północą, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, a wcześniej ordynariusz diecezji radomskiej. Miał 67 lat.

 

Zmarły hierarcha urodził się w 1949 r. w Kupieninie na terenie parafii Mędrzechów w diecezji tarnowskiej. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie, gdzie 27 maja 1973 r. przyjął święcenia kapłańskie. Następnie był wikariuszem w parafii św. Elżbiety w Starym Sączu. W 1975 r.  został skierowany na wydział teologiczny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie uzyskał licencjat z dogmatyki. Studia kontynuował w Innsbrucku. Tam, na wydziale teologicznym Uniwersytetu Leopolda Franciszka, obronił w 1982 r. doktorat z teologii dogmatycznej.

 

Od 1983 r. ks. Zimowski pracował w Watykanie, najpierw w Kongregacji Nauki Wiary. Brał udział w przygotowaniu polskiej wersji „Katechizmu Kościoła Katolickiego”. Był też postulatorem w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W tym czasie współpracował również z Radiem Watykańskim.

 

W 2002 r. Jan Paweł II mianował go biskupem radomskim. Hasłem jego posługi pasterskiej były słowa „Non ministrari sed ministrare” – „Nie przyszedłem, aby mi służono, lecz aby służyć”. Ordynariuszem radomskim pozostał do 2009 r., kiedy to Benedykt XVI powierzył mu obowiązki przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, wynosząc go równocześnie do godności arcybiskupiej. Był też członkiem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i Kongregacji ds. Biskupów.

 

Od dwóch lat zmagał się z chorobą nowotworową. W ostatnim czasie przebywał w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie zmarł. Krótko przed śmiercią z abp. Zimowskim rozmawiał telefonicznie Papież Franciszek, który zapewnił go o duchowej łączności i modlitwie, a także udzielił mu błogosławieństwa.

 

Abp Zimowski był wielkim przyjacielem Radia Watykańskiego. Często gościł na naszej antenie, chętnie też służył nam wszelką pomocą i dzielił się posiadaną wiedzą. Udzielał nam swego głosu nawet wtedy, gdy sam był już dotknięty cierpieniem. Tak było m.in. w czasie tegorocznych obchodów Światowego Dnia Chorego, które miały miejsce w Nazarecie. Przed naszym mikrofonem wskazał wtedy na wyjątkowość tego dnia w Roku Miłosierdzia i na jego znaczenie dla budowania w Ziemi Świętej dialogu z judaizmem oraz islamem. Mottem tych obchodów były słowa: „Zawierzmy się Jezusowi Miłosiernemu jak Maryja: «Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie»”. Tak mówił wówczas abp Zimowski:

„Papież Franciszek podkreśla promowanie kultury spotkania i pokoju, gdzie doświadczenie choroby i cierpienia, a także profesjonalna i braterska pomoc przyczyniają się do przezwyciężenia wszelkich granic i podziałów – zauważył abp Zimowski. –  A więc jest to dzień, w którym poczujemy się wszyscy razem, realizując to, co św. Jan Paweł II powiedział nam w liście apostolskim «Salvifici doloris», że mamy czynić dobro cierpiącemu i czynić je poprzez własne cierpienie”.

 

 

lg/ rv

 

źródło: