Kościół w Polsce modli się za kard. Franciszka Macharskiego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
wtorek, 02 sierpnia 2016 20:18

Kościół w Polsce trwa na modlitwie w intencji śp. kard. Franciszka Macharskiego. Biskupi podkreślają jego pokorę, nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia oraz oddanie chorym i potrzebującym. Pogrzeb byłego metropolity krakowskiego zaplanowano na najbliższy piątek.

 

 

 

 


Kard. Stanisław Dziwisz w opublikowanym tuż po śmierci kard. Macharskiego komunikacie podkreślił, że całe życie zmarłego, a szczególnie jego biskupia służba, skoncentrowane było wokół tajemnicy Miłosierdzia Bożego. „O jego świętości jestem całkowicie przekonany” – napisał natomiast w specjalnym liście kard. Kazimierz Nycz. Z kolei Prymas Polski abp Wojciech Polak nazwał zmarłego kardynała człowiekiem wielkiego serca. „Zawsze zostają mi w pamięci te spotkania z Księżówki. Nie raz spotykaliśmy się z księdzem kardynałem. Ten turysta spacerujący we flanelowej koszuli, nieodłącznie z uśmiechem na ustach, bardzo utkwił nam w pamięci” – powiedział Prymas Polski.

 

 

O tym, że zmarły metropolita należał do najwybitniejszych kardynałów w historii Polski jest przekonany abp Henryk Hoser, ordynariusz warszawsko-praski.
„Straciliśmy w jego osobie świadka tej najnowszej historii i rozwoju Kościoła w ostatnich dziesięcioleciach” – powiedział abp Hoser.

 

Sekretarz generalny episkopatu bp Artur Miziński mówił natomiast o rysie miłosierdzia praktycznego kard. Franciszka. „Nie tylko mówił o miłosierdziu, nie tylko głosił je, przybliżał objawienie Bożego Miłosierdzia, dokonane przez Jezusa św. s. Faustynie, ale sam był miłosierny. Potrafił dzielić się tym, co posiadał. Jemu wystarczyło niewiele, to co miał rozdawał tym, którzy potrzebowali bardziej niż on” – mówił bp Miziński.

 

„Był postacią bardzo ujmującą, wielkiego ducha, szerokiego rozmachu” – tak o kardynale mówi przewodniczący episkopatu abp Stanisław Gądecki. Wyrazem Bożego miłosierdzia nazywa fakt, że śp. Ksiądz Kardynał odszedł do Domu Ojca dopiero po zakończeniu tak ważnego dla archidiecezji krakowskiej wydarzenia, jakim były Światowe Dni Młodzieży i wizyta Ojca Świętego Franciszka.

 

 

R. Łączny, KAI, rv

 

źródło: