Warszawa: obchody Święta Wojska Polskiego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
poniedziałek, 15 sierpnia 2016 22:08

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia to także rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 r., zwanej „Cudem nad Wisłą”. Tego dnia obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. Centralne uroczystości odbyły się w Warszawie.

Obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się od Mszy św. w katedrze polowej w Warszawie, w której uczestniczył prezydent Andrzej Duda z małżonką.

 

 

W homilii ordynariusz polowy Wojska Polskiego bp Józef Guzdek wezwał do pamięci o bohaterach. „Obowiązkiem i mądrością narodu jest pamięć o bohaterach, którzy przelewali krew i oddawali życie w obronie Ojczyzny. Dlatego dziś, w Święto Wojska Polskiego, obejmujemy ich wszystkich miłością i wdzięczną modlitwą. Za wstawiennictwem Matki Bożej Wniebowziętej prosimy o odwagę w budowaniu poczucia sprawiedliwości i bezpieczeństwa naszego kraju” – mówił bp Guzdek.

 

Po Mszy św. w arkadach Grobu Nieznanego Żołnierza odsłonięta została tablica upamiętniająca m.in. Żołnierzy Wyklętych. Następnie w Belwederze prezydent wręczył nominacje na wyższe stopnie oficerskie. Z kolei w południe odbyła się defilada wojskowa.

 

 

R. Łączny, KAI/ rv

 

źródło: