Moskwa: patriarchalna liturgia z tłumaczeniem na język migowy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 25 września 2016 23:04

W ostatnią niedzielę września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Głuchych. Z tej okazji w moskiewskiej cerkwi Wszystkich Świętych, przy licznym udziale osób niesłyszących, prawosławny patriarcha Cyryl I po raz pierwszy odprawił liturgię z tłumaczeniem na język migowy.

Na uroczystość przyjechało ponad sześciuset przedstawicieli z 47 prawosławnych wspólnot niesłyszących z całej Rosji. Obecni byli również kierownicy i członkowie Rosyjskiego Stowarzyszenia Głuchych.

 

 

Językiem migowym po rosyjsku potrafi posługiwać się 33 kapłanów i 7 diakonów. Cyryl I podkreślił, że jego pragnieniem jest aby w każdej diecezji funkcjonowała przynajmniej jedna parafia pomagająca ludziom niesłyszącym. Istnieją plany wydania dysku, na którym oprócz potocznego języka migowego, znajdą się także terminy liturgiczne i religijne. Dla ludzi niewidzących i niesłyszących istnieje już pierwszy modlitewnik.

 

Obecnie w Rosji działa 57 parafii prawosławnych prowadzących duszpasterstwo ludzi słabo- lub niesłyszących. W dziewięciu z nich duszpasterze opiekują się równocześnie osobami niewidzącymi.

 

W. Raiter, Moskwa / rv

 

źródło: