Jasna Góra: zakończenie Kongresu Nowej Ewangelizacji PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 26 listopada 2017 23:15

Bierzmowanie to etap a nie cel posługi Kościoła - podkreślają uczestnicy IV Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji. Czterodniowe spotkanie, które dotyczyło duszpasterstwa młodych i przygotowania do sakramentu bierzmowania zakończyło się na Jasnej Górze. Wzięło w nim udział ok. 700 osób, głównie katechetów i wychowawców oraz liderów grup ewangelizacyjnych.

Kongres wpisał się w ogólną dyskusję nad tym, co zrobić, by bierzmowanie było początkiem świadomej obecności młodych w Kościele. Zdaniem jego uczestników chodzi o to by bierzmowany był prowadzony we wspólnocie wiary: parafialnej i rodzinnej, ale również w szkole, bo ta nie może być miejscem oddzielonym od ewangelizacji.

 

- Możliwości młodych ludzi na doświadczenie wiary są ogromne, trzeba tylko zadbać o to, by wykorzystać narzędzia i okoliczności, które mamy – zauważył abp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji

 

„To nie jest tak, że my ich nie mamy, tylko trzeba o nie zadbać, a kluczem jest nasza własna wiara dotycząca tych znaków. Wtedy wszystko się dzieje, to wszystko pracuje, to nie jest tak, że my musimy wymyślać coś nowego”.

 

Abp Ryś podkreślił, że w duszpasterstwie młodych nie ma jednej metody dla wszystkich. Trzeba korzystać z tych możliwości, które w polskich kościołach są. Chodzi nade wszystko o dotarcie do konkretnej osoby, by pomóc jej zbudować więź z Jezusem. W tej sytuacji nie chodzi o masowe statystki, ale o świadomą troskę o młodego człowieka.

 

Podczas kongresu omówionych zostało wiele konkretnych zagadnień dotyczących bierzmowania, jak choćby kwestia imienia chrzcielnego czy wieku bierzmowanego. Wszystkie zostaną zebrane i przedstawione w specjalnym komunikacie.

 

it

 

źródło: