„Papież Franciszek” wciąż w stoczni PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
sobota, 09 marca 2019 18:55
Władze Brazylii wraz ze Stowarzyszeniem i Bractwem św. Franciszka z Asyżu ofiarują Ojcu Świętemu statek-szpital. Był planowany jako prezent na 6. rocznicę pontyfikatu Papieża Franciszka. Jak podaje stowarzyszenie, nie zostanie on jednak zwodowany w terminie. Ze względów bezpieczeństwa i konieczności odpowiedniego przygotowania do wykonywanych działań projekt wymaga ogromnego wysiłku ze strony inżynierów i potrzeba na to jeszcze trochę czasu.

 

 

 


Statek-szpital przygotowywany pod okiem brazylijskiej marynarki wojennej ma być gotowy w czerwcu br. Będzie docierał do ok. 700 tys. osób mieszkających wzdłuż Amazonki na odcinku ok. tysiąca kilometrów. Łódź ma 35 m długości i będzie mogła wziąć na pokład 30 osób, w tym dwudziestoosobowy personel medyczny, złożony z lekarzy-wolontariuszy, z którymi już podpisano odpowiednie umowy.

 

Statek wyposażony zostanie w specjalistyczny sprzęt do różnego typu badań, takich jak: rentgen, USG, czy laboratorium diagnostyczne. Nie zabraknie specjalistów z dziedziny ginekologii, pediatrii, kardiologii, stomatologii, czy okulistyki. Będzie również możliwość przeprowadzenia operacji zaćmy i innych mniej skomplikowanych zabiegów chirurgicznych.

 

Środki na budowę pływającego szpitala pochodzą z odszkodowania po procesie za szkody dla środowiska i zdrowia, jaki przegrały firma chemiczna Basf oraz spółka petrochemiczna Shell. W 2013 r. wyrokiem sądu firmy zostały zmuszone do zapłaty 200 mln dolarów odszkodowania za narażenie miejscowej ludności na działanie substancji toksycznych ze starej fabryki pestycydów pomiędzy 1977 a 2002 r. Za część tych pieniędzy sfinansowano budowę oraz 3-letnie utrzymanie statku-szpitala.

 

 

źródło: