Sobota po Środzie Popielcowej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
piątek, 20 lutego 2015 23:01

Aby zrozumieć słowa Jezusa: „Nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników”, trzeba sięgnąć po zdanie, jakie Mateusz, bohater dzisiejszej sceny, wezwany do nawrócenia, wypowiada: „Idźcie i próbujcie zrozumieć, co znaczy: Miłosierdzia pragnę, a nie ofiary”.

 


Sobota po Środzie Popielcowej

21 lutego 2015 roku

Powołanie Mateusza i wezwanie grzeszników

 

 

 

 

Dobrzy i źli

 

 

Jezus powołuje Mateusza, celnika i grzesznika. Uczta, jaką urządza, jest podziękowaniem za powołanie. Zaprasza na nią osoby ze swojego grona, a więc złych, grzeszników – i to rodzi bunt i krytykę ze strony faryzeuszy, którzy uważają się za lepszych: „Ten je z celnikami i grzesznikami”! A Jezus odpowiada na to: „Nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników”. Czy nie kontynuujemy wciąż tego podziału świata na dobrych i złych? Oczywiście, my znajdujemy się zawsze po stronie tych pierwszych, tzn. dobrych.

 

 

Aby zrozumieć nauczanie Jezusa, trzeba sięgnąć po zdanie, jakie Mateusz, bohater dzisiejszej sceny, wezwany do nawrócenia, wypowiada: „Idźcie i próbujcie zrozumieć, co znaczy: Miłosierdzia pragnę, a nie ofiary”. To jest termometr, który w niezawodny sposób zmierzy stopień naszej religijności.

 

 

 

Autor: o. Ryszard Bożek CSsR – Przełożony Klasztoru Redemptorystów w Tuchowie

 

 


źródło:

Poprawiony: sobota, 21 lutego 2015 03:29