Czwartek Drugiego Tygodnia Wielkiego Postu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
środa, 04 marca 2015 19:27

Wielkie dobra tego świata, które człowiek posiada, niekoniecznie w ostatecznym rozrachunku muszą przyczynić się do osiągnięcia szczęścia wiecznego. Zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że bogactwo stanie się „bogiem”, a prawdziwy Bóg odejdzie w zapomnienie.

 

 

Czwartek Drugiego Tygodnia Wielkiego Postu

5 marca 2015 roku

 

 

 

 

Bóg pragnie, aby nasze serca były skierowane ku Niemu. Prorok Jeremiasz dzisiaj wzywa, aby człowiek nie pokładał ufności w drugim człowieku, a jedynie w Bogu. Tylko taka ufność może dać poczucie pewności i stałości. Jest ona źródłem ciągłej radości i młodości serca. Jeremiasz porównuje człowieka, który pokłada ufność jedynie w Bogu, do drzewa zasadzonego nad płynącą wodą. Takie drzewo jest ciągle zielone i wydaje owoce. Człowiek oddany Bogu może być pewien ciągłej młodości ducha. Taki człowiek nie musi lękać się niczego, bo Bóg, który jest z nim, nieustannie nawadnia glebę jego serca wodą miłości, aby wydawała plon dobrych uczynków.

 

 

Przypowieść o Łazarzu i bogaczu zwraca uwagę na fakt, że bogactwo materialne nie musi iść w parze z bogactwem duchowym. Zazwyczaj jest wręcz przeciwnie. Wielkie dobra tego świata, które człowiek posiada, niekoniecznie w ostatecznym rozrachunku muszą przyczynić się do osiągnięcia szczęścia wiecznego. Zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że bogactwo stanie się „bogiem”, a prawdziwy Bóg odejdzie w zapomnienie. Ale mamy zapamiętać! W perspektywie wieczności tylko życie z Bogiem w sercu wyda owoc w czasie ostatecznym. Człowiek ufający jedynie Bogu i nieprzywiązany do dóbr materialnych może cieszyć się przychylnością Boga i Jego miłosierdziem w każdym momencie swego życia.

 

 

 

 

Autor: o. Andrzej Makowski CSsR – Studia doktoranckie na Instytucie Liturgiki i Homiletyki na KUL-u oraz Prefekt Tirocinium Pastoralnego Prowincji Redemptorystów (wewnętrzne studium przygotowujące do prowadzenia Rekolekcji i Misji) – Lublin

 


źródło: