Piątek Drugiego Tygodnia Wielkiego Postu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
czwartek, 05 marca 2015 22:07

Przypowieść o zbuntowanych dzierżawcach winnicy ukazuje nam miłość Bożą.


Bóg decyduje się poświęcić nawet życie swego Syna, aby uratować winnicę – swój lud. Miłosierny Bóg nie zrażał się oporem narodu izraelskiego, lecz cierpliwie wysyłał do niego proroków. W końcu posłał swego Syna, który jednak też nie został przyjęty. Ostatecznie, w śmierci swego Syna Bóg oddał swe królestwo nowemu ludowi Bożemu. Tym nowym ludem jesteśmy my wszyscy.


Piątek Drugiego Tygodnia Wielkiego Postu

6 marca 2015 roku

 

 

Bardzo częstym motywem naszego złego postępowania jest zazdrość. Nie doceniając tego, co mamy i ciągle porównując siebie z innymi, dopuszczamy się największych grzechów. Pokazuje to dobitnie historia Józefa, który został sprzedany przez braci tylko dlatego, że był umiłowanym synem swego ojca Jakuba. Często może nam się wydawać, że nienawiść tryumfuje w naszym życiu. Bóg jednak z największego zła wyprowadza dobro. Sprzedany do Egiptu Józef uratuje swych braci i ich rodziny, dając im w czasie głodu zboże z zapasów dzięki niemu zgromadzonych w kraju nad Nilem. Józef stał się wybawicielem swej rodziny dzięki temu, że bracia z zazdrości o miłość ojca sprzedali go.

 

 

 

Przypowieść o zbuntowanych dzierżawcach winnicy także ukazuje nam miłość Bożą. Bóg decyduje się poświęcić nawet życie swego Syna, aby uratować winnicę – swój lud. Miłosierny Bóg nie zrażał się oporem narodu izraelskiego, lecz cierpliwie wysyłał do niego proroków. W końcu posłał swego Syna, który jednak też nie został przyjęty. Ostatecznie, w śmierci swego Syna Bóg oddał swe królestwo nowemu ludowi Bożemu. Tym nowym ludem jesteśmy my wszyscy. Jesteśmy odpowiedzialni za siebie i za winnicę, którą jest Kościół.

 

 

 

 

Autor: o. Andrzej Makowski CSsR – Studia doktoranckie na Instytucie Liturgiki i Homiletyki na KUL-u oraz Prefekt Tirocinium Pastoralnego Prowincji Redemptorystów (wewnętrzne studium przygotowujące do prowadzenia Rekolekcji i Misji) – Lublinźródło:

 


Poprawiony: czwartek, 05 marca 2015 22:20