Piątek Trzeciego Tygodnia Wielkiego Postu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
czwartek, 12 marca 2015 23:09

„Wróć, Izraelu, do Pana, Boga twojego, upadłeś, bowiem przez własną swą winę”.


Te słowa proroka Ozeasza są przykładem nawoływania do nawrócenia. Polega ono na zmianie dotychczasowego sposobu myślenia i postępowania.


Piątek Trzeciego Tygodnia Wielkiego Postu

 

13 marca 2015 roku

 

 

 

 

„Wróć, Izraelu, do Pana, Boga twojego, upadłeś, bowiem przez własną swą winę”. Te słowa proroka Ozeasza są przykładem nawoływania do nawrócenia. Polega ono na zmianie dotychczasowego sposobu myślenia i postępowania. Warunkiem nawrócenia jest zauważenie swoich grzechów i uznanie własnej winy. Jeżeli takie nawrócenie rzeczywiście się dokona, będzie też widać owoce nowego życia: Bóg będzie rosą dla Izraela, a Izrael rozkwitnie jak lilia.

 

 

Żydzi musieli zachowywać wiele nakazów i zakazów prawa, a mimo to ich życie często nie stawało się lepsze ani łatwiejsze. W dzisiejszej Ewangelii jeden z uczonych w Piśmie pyta Jezusa: „Które jest pierwsze ze wszystkich przykazań?”. Jakby chciał się dowiedzieć, co jest najważniejsze, czego nie można zagubić. Otrzymuje od Jezusa piękną odpowiedź, która od razu wskazuje na Boga, jako jedynego Pana. Z wielkiej liczby praw Jezus wydobywa dwa najważniejsze przykazania:

 

 

pierwsze dotyczy miłości Boga,

 

drugie natomiast, dotyczy miłości bliźniego.

 

 

Warto tu podkreślić, że przykazanie miłości bliźniego jest zakorzenione w miłości Boga do tego stopnia, że oderwawszy je od swego korzenia, trudno jest je wprowadzać w czyn. Co więcej, jedno i drugie przykazanie trudno jest realizować, jeśli nie są zakorzenione w wierze w Boga, naszego jedynego Pana. Tak, więc i tutaj potrzeba odpowiedzieć na wezwanie proroka: „Nawróćcie się do Pana!”

 

 

 

Autor: o. Sylwester Cabała CSsR – Wykładowca teologii duchowości w WSD Redemptorystów w Tuchowie – Warszawaźródło: