Wtorek Piątego Tygodnia Wielkiego Postu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
poniedziałek, 23 marca 2015 21:34

„Wiem, kim jesteś Święty Boży – milcz i wyjdź z niego” (Mdr 1, 24).


Kim był ten, kto wiedział? – szatan. Tylko, że ta wiedza nic mu nie dała, bo on jest totalnym sprzeciwem wszystkiemu, co Boże. Dlaczego ma zamilknąć? – bo to nie z tego źródła ludzie mają się dowiedzieć, kim jest Jezus. Nawet niektórym cudownie uzdrowionym zakazywał Jezus rozpowiadania o cudzie, bo rozgłos nie zawsze służył głoszeniu słowa.


Wtorek Piątego Tygodnia Wielkiego Postu

24 marca 2015 rok

 

 

 

„Wiem, kim jesteś Święty Boży – milcz i wyjdź z niego” (Mk 1, 24). Kim był ten, kto wiedział? – szatan. Tylko, że ta wiedza nic mu nie dała, bo on jest totalnym sprzeciwem wszystkiemu, co Boże. Dlaczego ma zamilknąć? – bo to nie z tego źródła ludzie mają się dowiedzieć, kim jest Jezus. Nawet niektórym cudownie uzdrowionym zakazywał Jezus rozpowiadania o cudzie, bo rozgłos nie zawsze służył głoszeniu słowa.

 

 

Ale teraz przyszedł czas, by ci, przecież religijnie wykształceni, znający Pisma i zachowujący prawo faryzeusze dowiedzieli się czegoś więcej, niż zapisano w Piśmie. Przed nimi stoi Ten, który powiedział o sobie: Ja jestem Prawdą. Teraz mówi im więcej: Ja i Ojciec jedno jesteśmy. I oni rozumieją: Ten, z którym rozmawiają twierdzi, że jest Bogiem. Rozumieli dobrze, co znaczy Syn Boży – i chwytali za kamienie.

 

 

Jezus wie, że oni są z niska, a tym z niska, tak trudno pojąć Tego z wysoka. Żal Mu ich, bo: „Jeżeli bowiem nie uwierzycie, że JA JESTEM pomrzecie w grzechach waszych” (J 8, 24) i nie skorzystają z Jego odkupienia. Wielu katolików ma dziś ten sam problem: Jezus tak – Kościół nie. Sobór Watykański II uczy, że, Jezus jest obecny w Ciele swoim, którym jest Kościół. Jezus podkreślając konieczność wiary i chrztu („Kto uwierzy i ochrzci się, będzie zbawiony” (Mk 16, 16), potwierdził równocześnie konieczność Kościoła. (Lumen Gentium 14). „Wiem, kim jesteś Święty Boży” – Ludzie mają wątpliwości – szatan nie. Jego ataki na Kościół, jakich świadkami jesteśmy, są tym pełnym nienawiści krzykiem: Wiem, Kim jesteś. Jezus powiedział: „Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28, 20). Jezus jest z nami w Kościele, a właściwie, to my z Nim jesteśmy, bo to jest Jego Kościół, a w Kościele jesteśmy bezpieczni, jak owce blisko Pasterza. Co więc sprawia, że niektórzy mówią: Jezus tak – Kościół nie. Gdzie, więc chcą Jezusa znaleźć? A może to ten, który wie, Kim jest Święty Kościół, nieostrożne owce wyprowadza z owczarni.

 

 


Autor: o. Stanisław Mróz CSsR – Emeryt (Bazylika Mniejsza i Sanktuarium Matki Bożej „Strażniczki Wiary”) – Bardo Śląskieźródło: