Oblężeni Miłością PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
niedziela, 21 czerwca 2015 09:37

XII Niedziela Zwykła, B

 

 

CZYTANIA: Hi 38,1.8-11; Ps 107,23-26.28-31; 2Kor 5,14-17; Łk 7,16; Mk 4,35-41;

 

 

Zdradzę tajemnicę w jaki sposób najczęściej przygotowuję kazanie. Metoda jest dość prosta. Modlę się takim aktem strzelistym: „Panie, powiedz, co mam powiedzieć Winnicy!”

 

I czytam czytania przeznaczone na daną niedzielę. Czytając uważam na wewnętrzne poruszenia. Mówiąc inaczej – pewne wersety uderzają mnie. Jeszcze inaczej – przy pewnych wersetach mam przekonanie, że to jest bardzo specjalne przesłanie od Boga, że Bóg każe mi nad czymś konkretnym się zatrzymać. Zatrzymuję się zatem i zastanawiam.

 

 

 

Dzisiaj w sposób zdecydowany zatrzymało mnie i zastanowiło to co czytamy na początku czytania z Drugiego Listu do Koryntian. Czytamy tam: „Miłość Chrystusa przynagla nas”. (2Kor 5,14a)

 

Co to znaczy przynagla? Co widzimy słysząc to słowo – przynagla? Może widzimy scenkę jak mąż przynagla żonę? – idą razem na ślub i wesele, czas nagli a żona jeszcze „się robi”. Stoi zatem mąż niecierpliwie, wzdycha, pokazuje zegarek.

 

Może mama przynagla dziecko, by poszło wreszcie do tej szkoły. Stoi nad nim i pilnuje, by zjadło co trzeba, spakowało co trzeba, zasznurowało co trzeba.

 

Co ty widzisz? Jak ty czujesz to słowo – przynagla? Jest to ważne, bo wiedzieć przez to będziemy co robi z nami Boża miłość, bo przypomnę: „Miłość Chrystusa przynagla nas”. Przynagla czyli co?

 

Czasem warto sięgnąć po inne tłumaczenia Biblii. Bywa, że przez to trafiamy na trop różnych niuansów, które okazują się być bardzo ważne.

 

Spójrzmy zatem [http://bit.ly/przynagla] co robi z nami Miłość Boga: przyciska nas, ogarnia nas, trzyma nas razem, przymusza nas. Robi się ciekawie.

 

Gdy sięgniemy do słownika greckiego (Popowski 4772) to słowo nasze ma następujące znaczenia: zaciskać, zamykać, zatykać, otaczać, pilnować, trzymać pod strażą, chwytać, obejmować, dręczyć, męczyć, atakować, trapić, pobudzać, ponaglać, przynaglać. Jeszcze ciekawiej.

 

Badając Biblię dobrze jest zerknąć też, w jakim kontekście dane słowo występuje w innych fragmentach Biblii.

 

Zatrzymajmy sie tylko przy jednym. Jezus mówi o Jerozolimie: „Przyjdą na ciebie dni, gdy twoi nieprzyjaciele otoczą cię wałem, oblegną cię i ŚCISNĄ zewsząd. Powalą na ziemię ciebie i twoje dzieci z tobą i nie zostawią w tobie kamienia na kamieniu.” (Łk 19,43-44a)

 

Chodzi tu o Rzymian, którzy mieli zdobyć Jerozolimę, ale możemy przez to zrozumieć co Miłość Boża ma zrobić z nami.

 

To nie jest zachęta, propozycja, usilna prośba, opcja dla zainteresowanych.

 

Bóg chce ci coś powiedzieć i otwórz teraz na to swoje serce: „Przyjdą na ciebie dni, gdy Miłość Boża otoczy cię wałem, oblegnie cię i ŚCIŚNIE zewsząd. Powali cię na ziemię i nie zostawi z twojego życia kamienia na kamieniu.”

 

Zrozum jedno. Bóg to nie jest sympatyczny starszy pan, który ma dla ciebie niezobowiązującą propozycję, byś może zrobił coś dobrego. Oczywiście tylko wtedy, gdy będziesz miał wolną chwilkę i dobry nastrój.

 

Bóg i Jego Miłość to jest wszystko. To jest wszeogarniająca potęga, potężna siła, potop i pożar. To nie jest kwiatek do kożucha.

 

Bóg bierze wszystko. On nie zadowoli się twoją chwilą pobożnej myśli na Mszy Świętej raz w tygodniu, w niedzielę. Bóg bierze wszystko. On chce zdobywać. Gdy cię zdobędzie wywraca całe twoje życie i stwarza je na nowo. „Jeżeli (…) ktoś pozostaje w Chrystusie, jest nowym stworzeniem. To, co dawne, minęło, a oto wszystko stało się nowe.” (2Kor 5,17)

 

Bóg bierze wszystko. Wiara i chrześcijaństwo to nie jest kółko zainteresowań, to nie jest hobby. To całe życie.

 

Bóg bierze wszystko. Boża miłość powala, ścina z nóg. Nie pozwala wrócić do dawnego życia, do dawnych grzechów.

 

Bóg bierze wszystko. Biorąc twoje życie przeorientowuje je zupełnie. Bez Boga żyjemy dla siebie, z Bogiem żyjemy dla Niego i prawdziwie dla ludzi. „Za wszystkich umarł /Chrystus/ po to, aby ci, co żyją, już nie żyli dla siebie, lecz dla Tego, który za nich umarł i zmartwychwstał.” (2Kor 5,15)

 

„Miłość Chrystusa przynagla nas”.

 

Gdy doświadczyłeś tej Miłości wiesz o czym mówię. I wiedz, że nigdy się od niej nie uwolnisz.

 

Gdy jeszcze jej nie doświadczyłeś, miej odwagę modlić się o nią i szukać jej.

 

Gdy Miłość Boga przyjdzie do ciebie, gdy doświadczysz jej, nie zostanie z twojego życia kamień na kamieniu, ale będziesz szczęśliwy. A gdy będziesz czegoś żałował to jedynie przeszłości, każdej chwili spędzonej bez Boga.

 

Bo Bóg to Miłość, a miłość to życie. Prawdziwe życie.

 

 

Winnica 21 czerwca 2015 roku.

 

 

AUTOR: ks. Zbigniew Paweł Maciejewski

 

 

ŹRÓDŁO: http://zpm.natan.pl

Poprawiony: środa, 09 września 2015 19:51