Poniedziałek Pierwszego Tygodnia Wielkiego Postu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
poniedziałek, 15 lutego 2016 00:33

Przykazania i sąd – tak najkrócej można streścić słowo, jakie daje nam Kościół na dziś, poniedziałek pierwszego tygodnia Wielkiego Postu.

Znane doskonale wszystkie przykazania mają jeden cel – doprowadzić do świętości.

Nie zawsze widzimy ścisły związek pomiędzy zachowywaniem Bożych przykazań a naszą (moją) osobistą świętością, doskonałością.


Poniedziałek Pierwszego Tygodnia Wielkiego Postu


15 lutego 2016 roku

 

Przykazania i sądtak najkrócej można streścić słowo, jakie daje nam Kościół na dziś, poniedziałek pierwszego tygodnia Wielkiego Postu. Znane doskonale wszystkie przykazania mają jeden cel – doprowadzić do świętości. Nie zawsze widzimy ścisły związek pomiędzy zachowywaniem Bożych przykazań a naszą (moją) osobistą świętością, doskonałością.

 

Może faktycznie mamy rację?

 

Nie wystarczą same przykazania, o czym przekonał się bogaty młodzieniec, który przyszedł do Jezusa.


Nie wystarczą same przykazania, jak o tym świadczy scena sądu ostatecznego opisana dziś w Ewangelii. Widzimy, jak bardzo konieczne jest zachowanie także przykazania miłości bliźniego. Dać jeść głodnemu, napoić spragnionego – niby takie proste, a w rzeczywistości sprawia nam sporo kłopotów. Zwłaszcza gdyby spoglądać na to wszystko w kontekście fali imigrantów. Nic zatem dziwnego, że można się przerazić, słysząc twarde: Idźcie precz przeklęci…

 

Do kogo mi bliżej? Do świętego czy przeklętego? Czy wystarczy odwagi, by postawić sobie i takie pytanie u początku Wielkiego Postu?Autor: o. Marian Krakowski CSsR – Duszpasterz w Parafii Św. Józefa i Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu (Toruń – Bielany)


źródło: