Wtorek Drugiego Tygodnia Wielkiego Postu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
poniedziałek, 13 marca 2017 23:01

Wtorek Drugiego Tygodnia Wielkiego Postu


14 marca 2017 roku


Dziś po raz kolejny słyszymy zaproszenie proroka Izajasza do nawrócenia, do wyznania grzechów:

Obmyjcie się, bądźcie czyści. Usuńcie zło uczynków waszych…, przestańcie czynić zło. Zaprawiajcie się w dobrem. Troszczcie się o sprawiedliwość, wspomagajcie uciśnionego, oddajcie słuszność sierocie, stawajcie w obronie wdowy.


 

 

 

Widzimy, jak Bogu zależy na nas, jak chce naszego ocalenia, pragnie abyśmy stawali po stronie dobra i zaprasza nas do konkretnych czynów miłości i miłosierdzia. Jakże pocieszające są słowa:


Choćby wasze grzechy były jak szkarłat, jak śnieg wybieleją; choćby czerwone były jak purpura, staną się jak wełna.

 

Co trzeba zrobić w tym czasie Wielkiego Postu? Uznać, że potrzebujemy Bożego miłosierdzia. Jezus przychodzi do nas, gdy uznajemy, że jesteśmy grzesznikami. Papież Franciszek w roku miłosierdzia mówił:


Jezus przychodzi do nas, gdy uznajemy, że jesteśmy grzesznikami. Wystarczy nie zachowywać się tak, jak faryzeusz, który stojąc przed ołtarzem dziękował Bogu, że nie jest grzesznikiem, tak jak wszyscy ludzie. Jeśli tak postępujemy jak ów faryzeusz, jeśli uważamy się za sprawiedliwych, nie poznamy serca Pana i nigdy nie doświadczymy radości miłosierdzia. Bóg nam przebacza nie za pomocą dekretu, lecz czułego gestu.

 

Myślę, że każdy z nas potrzebuje czułości i nie jest ważne, ile ma lat. Każdy z nas tego bardzo potrzebuje. Bóg nigdy nie upokarza, ale angażuje swoje serce, przychodzi nam na ratunek. Czy chcę się spotkać z takim Bogiem? Co uczynię w tym czasie Wielkiego Postu? Kochani zapraszam, aby każdy z nas przyszedł do Ojca miłosierdzia i doświadczył Jego czułości i dobroci. To nas podniesie, doda odwagi i otuchy na życie, które i tak bywa trudne i niesie w sobie mnóstwo zaskoczenia. Nie jesteśmy sami na tej ziemi. Jezus kroczy z nami, On nas uprzedza i nas nigdy nie opuszcza.

 

 

autor: o. Ryszard Bożek CSsR Wykładowca liturgiki w WSD Redemptorystów w Tuchowie oraz misjonarz Prowincji Warszawskiej Redemptorystów – Tuchów

 

źródło:


Poprawiony: poniedziałek, 13 marca 2017 23:27