Czwartek piątego tygodnia Wielkiego Postu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
środa, 21 marca 2018 23:40

Czwartek, 22 marca 2018 roku,

V tydzień Wielkiego Postu, Rok B


Jezus ponownie znajduje się w krzyżowym ogniu pytań i zarzutów ze strony Żydów. Wydają się oni nie rozumieć sensu Jego słów. Interpretują je literalnie, podczas gdy On porusza się w sferze symboliki, która nie dotyczy tylko przeszłości, ale przede wszystkim zarysowuje przyszłość, jako wypełnienie się dawnych obietnic.

 

 


Abraham to „ojciec wiary”, ten, który uwierzył wbrew nadziei – zaufał Bożej obietnicy, dokonał aktu wiary i wyruszył w nieznane, posiadając jako jedyny punkt oparcia słowo Boga: obietnicę kraju i potomka. Jezus, zwracając się do Żydów stwierdza, że Abraham ujrzał jego dzień i się rozradował. Czym takim był „dzień Chrystusa” w doświadczeniu Abrahama? Był to dzień wypełnienia Bożej obietnicy, kiedy to z umarłego łona Sary zrodziło się życie, Izaak, co oznacza „śmiech”. Tak więc Bóg w życiu Abrahama objawił się jako ten, kto dotrzymuje obietnicy i jako ten, który jest mocniejszy od śmierci. Obumarłe łono to symbol śmierci i grobu: ono nie dawało życia! Z tego „grobu” Bóg wyprowadza życie – Izaaka. Dlatego też jest on figurą Chrystusa, tego, który powróci żyjący ze śmierci. Dzień Paschy Pana jest tym dniem!

 

Dziś ważne jest dla nas, abyśmy zbliżając się do tych obchodów, podchodzili do nich osobiście. Bóg jest mocniejszy od naszych śmierci! Mamy prawo celebrować zwycięstwo Pana nad śmiercią i grobem, przychodząc z naszą „śmiercią”. Jak jej na imię? Lęk o przyszłość, zniszczone relacje z bliźnimi, małżeństwo, które jest „trupem”, brak akceptacji własnej historii? Tak wiele sytuacji w naszym życiu może sprawiać, że żyjemy, ale jakbyśmy byli umarli, niczym „zombie”. W te właśnie momenty, które być może są zamknięte jak groby, w które nie chcemy wpuszczać nikogo, pragnie wejść Chrystus ze światłem paschalnego zwycięstwa. Ten, który „zstąpił do piekieł”, pragnie wyprowadzać nas ku życiu. Z tą nadzieją przybliżajmy się do tych wielkich wydarzeń.

 

 

autor: o. Sylwester Pactwa CSsR Wychowawca i wykładowca teologii fundamentalnej i języka włoskiego w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów

w Tuchowie – Tuchów


źródło: