Rozważanie na 29.07.2015 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
wtorek, 28 lipca 2015 22:48

XVII Tydzień Okresu Zwykłego, Rok B1 J 4, 7-16; Ps 34 (33), 2-3. 4-5. 6-7. 8-9. 10-11 (R.: por. 9a); J 8, 12b; J 11, 19-27 lub Łk 10, 38-42


 

„Maria wybrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona.” Oto mamy w jasny, przystępny sposób przedstawione, jaka powinna być nasza postawa, co dla nas powinno być najważniejsze, jaką obierać hierarchię wartości. Będąc duszami najmniejszymi tym bardziej powinniśmy wziąć sobie do serca to pouczenie, tę scenę. Szukajmy siebie i odnajdujmy w postawie Marii, bowiem jest to na wskroś postawa duszy małej, duszy, która uznała swoją totalną nędzę oraz wielkość Boga.

 

 

 

Dlaczego Maria nie włączała się do prac? Dlaczego nie pomagała swojej siostrze, tylko siedziała u stóp Jezusa i słuchała Go? Czy czynności, jakie wykonywała Marta były niepotrzebne? Nie, jednak zachowanie Marii wynikało z miłości. W zachowaniu Marty znajdziemy nie tylko miłość, ale i pychę. Maria poszła za pragnieniem serca. Słuchała Jezusa, którego pokochała ogromną miłością. Gdy przychodził do ich domu, ona pragnęła przyjmować każde Jego słowo. Jej miłość stale była spragniona Jego obecności, chciała ciągle patrzeć na Niego, słuchać Go, być świadkiem Jego znaków, czynów. To niebywała dusza! Jej miłość do Chrystusa była naprawdę wielka. A to, dlatego, że On pierwszy okazał jej swoją miłość, miłość miłosierną. Doświadczyła tak niespotykanego ogromu miłości, że zapragnęła wszystko tej miłości poświęcić. Bóg przebaczył jej grzechy, darował winy. Od Niego pierwszego doznała właśnie takiej miłości, miłości bezwarunkowej, miłości totalnej, akceptującej całego człowieka.

 

Marta nie czyni źle. Jednak to, co rodzi się w jej sercu w trakcie posługiwania, zmienia sens jej uczynków. Te uczucia, te emocje nie będą skutkowały wiecznością. Nie mają tej mocy przemiany w miłość, przemiany życia na lepsze. Bo same są niskie i nie wynikają z miłości. I chociaż posługiwanie, wypełnianie obowiązków jest dobre, to intencje, dla których się je wykonuje, uczucia, jakie sterują wtedy człowiekiem, mogą być różne: uświęcać lub nie.

 

 

 

Poprawiony: wtorek, 28 lipca 2015 22:57