Rozważanie na 6.11.2015 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
piątek, 06 listopada 2015 00:41

XXXI Tydzień Okresu Zwykłego, Rok B


Rz 15, 14-21; Ps 98 (97), 1. 2-3ab. 3cd-4 (R.: por. 2); 1 J 2, 5; Łk 16, 1-8


Nieuczciwy zarządca okradał właściciela majątku. Właściciel zamierza usunąć zarządcę ze stanowiska. W ostatniej chwili zarządca podejmuje kolejne działania: fałszuje dokumenty księgowe na korzyść dłużników, aby po utracie stanowiska korzystać z przychylności tych, których długi zostały pomniejszone przez sfałszowanie dokumentów księgowych. Wartość materialna umorzonych długów wystarcza na wysokie wynagrodzenie sprytnego rządcy przez dłużników. Rządca mógł trafić do więzienia, jednak sprytnie stawia wszystko na jedną kartę - honoru swego pana, jako człowieka szczodrego.

 

Jezus wyjaśnia uczniom, że faryzeusze uważają siebie za sprawiedliwych i wypełniających przepisy Prawa. Lecz Jezus zna ich chciwość i mówi o tym.

 

Czy uczniowie będą oddani królestwu Bożemu wolni od chciwości faryzeuszów?

 

Czy uczniowie Jezusa będą tak pomysłowi i skuteczni w głoszeniu Jezusa Chrystusa, jak ludzie tego świata są pomysłowi i skuteczni w osiąganiu bogactwa w nieuczciwy sposób?

 

Uczniowie Jezusa są jedynie rządcami tego, co otrzymali od Boga. Wszystko, co mogą dać ludziom, pochodzi od Boga. Służą oni ludziom, którzy potrzebują zbawienia Bożego, a nie służą "mamonie", czyli ukrywaniu za religijną fasadą własnego pożądania, chciwości i gromadzenia skarbów.