Rozważanie na 7.11.2015 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
sobota, 07 listopada 2015 00:15

XXXI Tydzień Okresu Zwykłego, Rok B


Rz 16, 3-9. 16. 22-27; Ps 145 (144), 2-3. 4-5. 10-11 (R.: por. 1); 2 Kor 8, 9; Łk 16, 9-15


Nieuczciwy zarządca okradał właściciela majątku. Właściciel zamierza usunąć zarządcę ze stanowiska. W ostatniej chwili zarządca podejmuje kolejne działania: fałszuje dokumenty księgowe na korzyść dłużników, aby po utracie stanowiska korzystać z przychylności tych, których długi zostały pomniejszone przez sfałszowanie dokumentów księgowych.Wartość materialna umorzonych długów wystarcza na wysokie wynagrodzenie sprytnego rządcy, które otrzyma on od wdzięcznych dłużników.

 

 

Czy uczniowie Jezusa będą tak pomysłowi i skuteczni w głoszeniu Jezusa Chrystusa, jak ludzie tego świata są pomysłowi i skuteczni w osiąganiu bogactwa w nieuczciwy sposób? Są oni natomiast jedynie rządcami tego, co otrzymali od Boga. Wszystko, co mogą dać ludziom, pochodzi od Boga.

 

Aramejskie słowo "mamona", oznacza bogactwo oraz bóstwo aramejskie.

 

Oznacza konsumpcyjny stosunek do życia, oznacza zajmowanie się gromadzeniem pieniędzy, jako przeciwieństwo zrobienia czegoś bezinteresownie. Uczniowie Jezusa służą ludziom, którzy potrzebują zbawienia Bożego, a nie służą "mamonie", czyli ukrywaniu za religijną fasadą własnego pożądania, chciwości i gromadzenia skarbów. Muszą nauczyć się posługiwać wartościami tego królestwa i pomnażać to nowe wielkie bogactwo.