Rozważanie na 12.11.2015 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
czwartek, 12 listopada 2015 00:39

XXXII Tydzień Okresu Zwykłego, Rok B


Mdr 7, 22 – 8, 1; Ps 119 (118), 89-90. 91 i 130. 135 i 175 (R.: por. 89a); Łk 21, 36; Łk 17, 20-25


W tym fragmencie Ewangelii według św. Łukasza znajdujemy definicję królestwa Bożego. Pierwszy raz pada odpowiedź na pytanie gdzie jest królestwo Boże, gdzie można je spotkać i gdzie się znajduje? Uczniowie Jezusa słyszą pierwszy raz słowa skierowane do nich: "Królestwo Boga nie przyjdzie w sposób zauważalny", bo "królestwo Boga jest w was". Królestwo Boże jest tylko w tych ludziach, którzy uwierzyli w Niego, poszli za Nim i trwają we wspólnocie wierzących. Oni są poddani Królowi i polegają na Jego mocy, oni są Jego ambasadorami. Królestwo Boże jest tak wielkie, jak wielu jest ludzi, w których obecny jest Bóg.

 

Do tego miejsca opowiadania o królestwie były zawarte w porównaniach. Teraz uczniowie Jezusa muszą odnaleźć je w sobie. Jego Królestwo to najpierw uwierzenie, że jest Jezus jest jedynym Zbawicielem, że tylko On może wszystko przebaczyć, że tak jak On nikt nie miłuje, że nikt tak jak On nie zna przyszłości.

 

 

Uwierzenie w Jezusa i zaufanie Jemu we wszystkim, miłowanie Go, pokój z Bogiem zawarty w wierze, wspólnota wierzących, sprawiedliwość, a w przyszłości Duch Święty w nich. Królestwo w nich to ich rozwój, osiąganie dojrzałości duchowej i społecznej, to nowa, jakość więzi, to stojące przed nimi wyzwanie dotarcia do wszystkich ludzi.