Rozważanie na 19.01.2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
wtorek, 19 stycznia 2016 00:05

II Tydzień Okresu Zwykłego, Rok C


1 Sm 16, 1-13; Ps 89 (88), 20. 21-22. 27-28 (R.: por. 21a); por. Ef 1, 17-18; Mk 2, 23-28

 

 

Wszystkie nakazy,  posty, rodzaje modlitw, sposoby zachowań w kościele, postawa podczas nabożeństw brały swój początek z miłości. Miłością były podyktowane. Z czasem przyjęte przez cały Kościół stały się ogólnie „obowiązujące”. Jednak mają one płynąć stale z potrzeby serca, a nie z nakazu, w dodatku pod groźbą grzechu. Pierwszą jest Miłość. Miłość do Boga. Z niej wynika miłość do Kościoła, który Ciałem Jezusa. Z tej miłości do Kościoła płynie posłuszeństwo wobec jego przykazań. nie można tych wskazań traktować jako obciążeń, ale jako drogę miłości, sposób realizacji miłości wobec Boga, sposób wyrażania miłości do Boga. Jeśli tak spojrzymy na to, wtedy nasza postawa wobec Boga i nakazów Kościoła przestanie być podszyta lękiem, czy obawą. Odzyska wolność miłości. Zapragniemy modlić się, bo kochamy! Zapragniemy pościć, bo miłość do Boga nam to będzie podpowiadać. Zapragniemy uczestniczyć w nabożeństwach, niekiedy dosyć długich, bo zaznawać będziemy w nich miłości.

 

Póki co jesteśmy jak ci faryzeusze, którzy wypełniają nakazy prawa - sztywno i z lękiem, by nawet najdrobniejszego uchybienia nie uczynić. Liczą skrupulatnie kroki i czynności, pilnują godzin i liczby odmówionych modlitw. Patrzą na innych, czy aby na pewno czynią tak samo. Robią wszystko na oczach ludzkich, by pokazać, jak bardzo są pobożni. W sercu zaś nie mają Boga, tylko bóstwo uczynione z nakazów prawa. One, bowiem stały się ich celem i sensem życia. My  zacznijmy od miłości. Patrzmy na Krzyż i kochajmy Go.

 

 

Nagle to, co wydawało się nam ciężarem, okaże się pragnieniem serca, bo w sercu będzie miłość do Boga.  Miłość pozwoli nam zrozumieć znaczenie takich, czy innych modlitw, nabożeństw, postów, wyrzeczeń. Jednocześnie miłość będzie prowadzić nas i nami kierować. To ona zwolni nas z niektórych ciężarów, które sami sobie nałożyliśmy. Ona wytłumaczy nam znaczenie pewnych gestów, postaw, modlitw. Ona w życiu naszym pokaże nam, co mamy czynić i jak postępować, co zgodne jest z nią, a co nie wypływa z niej.

 

 

 

Poprawiony: wtorek, 19 stycznia 2016 21:24