Rozważanie na 26.02.2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
piątek, 26 lutego 2016 00:51

II Tydzień Wielkiego Postu, Rok C


Rdz 37,3-4.12-13a.17b-28; Ps 105,16-21; J 3,16; Mt 21,33-43.45-46

 

Winnica w przypowieściach obrazuje Izrael. Stosunek do Jezusa podzielił ten kraj na tych, którzy w Niego uwierzyli, i tych, którzy Go odrzucili, najpierw potępiali, potem postanowili go zatrzymać i zabić. Wierzący w Jezusa będą bardzo potrzebni po upadku autorytetu tych ludzi, którzy teraz uważają się za przywódców religijnych Izraela, a zostali wyznaczeni przez Boga jedynie na nadzorców Jego winnicy.

 

 

 

Kapłani i jako przywódcy religijni i nauczyciele Prawa wywodzący się ze środowiska faryzeuszów, to w Nowym Testamencie „Żydzi”, określona wąska grupa społeczna, w odróżnieniu od „Judejczyków”, czyli całego narodu izraelskiego. Mieli służyć Bogu, ale przejęli Jego Prawo i Jego lud na swoją własność. Odrzucili wzór wiary i sprawiedliwość Abrahama oraz duchowy sens Prawa Bożego i jego sługę Mojżesza. W historii Izraela zgładzono wielu proroków posłanych do niego przez Boga. Słuchacze Jezusa wiedzieli, że ich przywódcy służą raczej samym sobie niż Bogu.

 

Jezus włączył do przypowieści dialog, by po pytaniu: „Gdy zatem wróci właściciel tej winnicy, co zrobi z owymi rolnikami?", twarda w wymowie odpowiedź padła z ust arcykapłana lub faryzeusza.

 

Bóg wybrał kamień, który odrzucili budowniczowie i może ich zastąpić innymi ludźmi. Wierzący w Jezusa Judejczycy i poganie w królestwie Bożym objawią wiarę, miłość, wierność, posłuszeństwo i dojrzałość. Zanim to się stanie musi wydarzyć się to, co w przypowieści osiągnęło punkt kulminacyjny - zostanie zabity Syn Boży.

 

 

Poprawiony: piątek, 26 lutego 2016 00:52