Rozważanie na 15.08.2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
poniedziałek, 15 sierpnia 2016 11:20

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny


XX Tydzień Okresu Zwykłego
, Rok C


Ap 11, 19a; 12, 1. 3-6a. 10ab; Ps 45 (44), 7 i 10. 11-12. 14-15 (R.: por. 10b); 1 Kor 15, 20-26; Łk 1, 39-56

Magnificat jest śpiewany w Kościele od pierwszego pokolenia. Dlatego św. Łukasz umieścił ten tekst w swej Ewangelii. To, obok Ojcze nasz, najstarsza modlitwa chrześcijańska.Znamienne, że w tym hymnie Matka Najświętsza mówi o tym, co uczynił dla Niej Bóg. Ona, jako młoda kobieta, w domu Elżbiety i Zachariasza spojrzała na swe życie jak na pasmo cudów. To zadecydowało o Jej bardzo pozytywnym spojrzeniu na lata, jakie już miała za sobą. Już w młodości umiała śpiewać pieśń dziękczynienia. W Jej życiu nie było narzekania.

 

 

 

Jest tylko jedno wydarzenie, w którym pojawia się pewna nuta żalu do Syna za to, że nie dał Jej znać, gdy pozostał w szkole przyświątynnej w Jerozolimie. Miał wówczas już dwanaście lat. Gdy Go znalazła, zapytała: „Synu, czemuś nam to uczynił?”. Ale i w tym odnalazła pouczenie dotyczące pełnienia woli Ojca Niebieskiego. Zrozumiała, że Syn wchodzi w czas dojrzałości, a w nim dla człowieka ważniejsza jest wola Ojca niż wola rodziców. Nie następuje to w jednym momencie, lecz trwa pewien okres. Dlatego Jezus wrócił z Nią i Józefem do Nazaretu i „był im poddany”. W procesie wychowania odkrycie tego przestawienia z woli rodziców na pełnienie woli Ojca Niebieskiego jest wyjątkowo ważne. Ponieważ Maryja umiała dziękować Bogu za wszystko, więc i to bolesne przeżycie objęła dziękczynieniem.

 

Pełnienie woli Ojca sprawia, że człowiek z minuty na minutę wchodzi w tajemnicę współpracy z Bogiem. To powoduje, że zamienia każdy swój oddech i uderzenie serca w akt wdzięczności. Nie ma bowiem nic cenniejszego na ziemi, jak bliska współpraca z Bogiem. Maryja przeżyła to nawet pod krzyżem. Widząc, jak idealnie Syn wypełnia wolę Ojca, radowała się ich współpracą. Miała też świadomość, że to ich dzieło zbawia świat. Łzy i ból serca nie gasiły w Niej pieśni Magnificat.

 

 


Poprawiony: poniedziałek, 15 sierpnia 2016 22:28