Rozważanie na 25.08.2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
środa, 24 sierpnia 2016 23:56

XXI Tydzień Okresu Zwykłego, Rok C


1 Kor 1, 1-9; Ps 145 (144), 2-3. 4-5. 6-7 (R.: por. 1); Mt 24, 42a. 44; Mt 24, 42-51


Uczniowie wierzący w Jezusa Chrystusa stanowią jeszcze niewielką grupę w społeczeństwie izraelskim. Zastanawiają się nad tym, jak pogodzić przygotowanie do przyszłej służby z troską o zaspokojenie podstawowych potrzeb materialnych. Wcześniej usłyszeli: "Szukajcie natomiast Jego królestwa, a to będzie wam dodane."
O przyszłości nie powinni myśleć z lękiem. Im zostaje dane królestwo - zbawienie, panowanie i obecność Boga w świecie. Ludzie na całym świecie tego potrzebują.
Złodziej mógł się włamać robiąc otwór w glinianym murze żydowskiego domu typowego dla Palestyny. Ludzie bardziej zamożni, których domostwa miały grubsze mury, mieli zwykle sługi pilnujące drzwi i niewolnika, który był „rządcą" lub „szafarzem" pełniącym pieczę nad ich majątkiem.


 

Bóg potrzebuje w świecie użytecznych sług, którzy będą głosić królestwo Ojca. Będą Mu służyć, On będzie troszczył się o ich potrzeby.
Uczniowie muszą sprawdzić stan swoich serc - czego pragną. Muszą przygotować się odpowiednio do pełnienia służby oraz wypełniać cele wytyczone przez Jezusa Chrystusa. Według innych tekstów przepasać biodra i trzymać lampę.


Przygotowanie obejmuje osiągnięcie dojrzałości, bo rutyna, znużenie, zniechęcenie, prześladowania, niepowodzenia mogą skierować na boczny tor, odejście od celu, zawrócenie z drogi. Jeśli uczniowie zrezygnują z realizacji celu, zaczną się spierać, kłócić, bić i poniżać współpracowników królestwa niebieskiego.


Kiedy Jezus wróci powtórnie na ziemię, czym będą zajęci ludzie, którzy nazywają się Jego sługami i uczniami? Będą zajęci dążeniem do celu wytyczonego przez Jezusa Chrystusa, czy będą "bić służących i służące, nadto jeść, pić i upijać się z pijakami?"


Syn Boży za pierwszym razem został posłany do ludu izraelskiego, lecz nie znalazł go jako czyniącego wolę Bożą.

Uczniom Jezusa zostanie powierzony zadanie przedstawienia światu Zbawiciela. To wymaga przygotowania i służby przez wiele godzin dziennie.

A co otrzyma od nich świat, jeśli świat nie będzie chciał ich słuchać? Czy wtedy będą mówić to, co świat chce słyszeć i czcić bóstwa tego świata? To nie wymaga wielkiego wysiłku i nie zajmuje wiele czasu.

Jeśli uczniowie Jezusa kiedykolwiek staną się podobnymi do sługi z tej przypowieści, to czeka ich los obłudników religijnych.

Radość to życie sługi wiernego i dobrego. Brak radości to los sług nieużytecznych.

O sługach wiernych i bezużytecznych Jezus opowie w następnych trzech przypowieściach. Królestwo niebieskie jest otwarte dla tych, którzy uwierzyli w Jezusa Chrystusa. Jeśli ktoś chce pozostać w królestwie Złego, może tam pozostać. Czy warto?

 

 


Poprawiony: czwartek, 25 sierpnia 2016 00:05