Komentarz na niedzielę 5.04.2015 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
sobota, 04 kwietnia 2015 21:20

I Niedziela Wielkanocna, Rok B


Niedziela Wielkanocna Zmartwychwstania Pańskiego


J 20,1-9


Chrystus Prawdziwie Zmartwychwstał! Zasłona w Świątyni Jerozolimskiej, która stanowiła przestrzeń grzechu, oddzielającego nas od Boga – rozdarta! Kamień przygniatający grób – roztrzaskany! Całun i chusta, okrywające zmarłe ciało Jezusa, leżą zwinięte oddzielnie. Zbawiciel jak na Golgocie odarty z szat, tak i w dniu zmartwychwstania. Tam z woli człowieka dla pohańbienia, tu i teraz z własnej woli dla okrycia każdego z nas.

 

 

 

Pozostawiony w grobie całun i chusta są nie tylko świadectwem Zmartwychwstania Chrystusa, ale także znakiem Jego miłosierdzia. W biegnących do pustego grobu apostołach, którymi są Piotr i Jan, mamy ujrzeć siebie. Udajemy się tam z naszą prozą życia i wiarą, po to, aby się przekonać czy wieść o Zmartwychwstałym jest prawdziwa. W wydrążonej w skale grocie znajdujemy tylko płótno.

 

Musimy pamiętać, że Zmartwychwstanie to przejście ze świata materialnego do świata, którego nie jesteśmy w stanie zobaczyć. Rzeczywistość, w której żyjemy jest bezradna wobec tej tajemnicy. On powraca z wymiaru niedostrzegalnego naszym oczom, aby potwierdzić swoją obecność.

 

 

Czy pozwolimy, aby Zmartwychwstały Chrystus był obecny w naszym życiu? Zgoda na Jego bliskość nie jest jednorazową decyzją, ale ciągłym wypowiadaniem: „Zobaczyłem i uwierzyłem”.