Komentarz na niedzielę 14.06.2015 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
sobota, 13 czerwca 2015 23:20

XI Niedziela zwykła, Rok B


Mk 4, 26-34


W Ewangelii Jezus mówi w o dynamice wzrostu królestwa Bożego w nas – w naszych sercach. Moc, dzięki której wzrastamy w świętości i doskonaleniu siebie, pochodzi od Boga. Może dzisiaj to Boże królestwo jest w nas maleńkie – jak ziarnko gorczycy. Jeśli tej tajemnicy Bożego życia w naszych sercach nie pozwolimy sobie wyrwać, jeśli nie będziemy powierzchowni i różne troski doczesne (jak bogacenie się czy życie dla przyjemności) nas nie opanują, to wydamy plon świętości.

 

 

Bóg dał nam owo ziarenko zbawienia, ale my musimy je pielęgnować i chronić. Oto nasze zadanie: strzec królestwa, które jest między nami i w nas. Pokorne odnoszenie się do bliźnich ze względu na królestwo Boże nie jest łatwe. Bóg pomaga nam nieustannie – to On daje wzrost temu ziarenku królestwa zasianemu w naszych sercach. Ono, dzięki Jego łasce, wzrasta, rozwija się, może już u niektórych owocuje, sprawiając radość Bogu i Kościołowi.

 

 

W drugim czytaniu jest mowa o zapłacie Chrystusa. Jezus zapłaci nam za nasze trudy i zmagania; za nasze pójście za Nim, za życie Ewangelią. Za każdy dobry czyn, słowo czy myśl czeka nas nagroda – Jezusowa zapłata. Za zły czyn także, ale zapłata w postaci kary. Każdy, kto będzie taki jak Jezus – będzie pokorny i będzie żył królestwem i go głosił – otrzyma wielką nagrodę. Zechciejmy, więc pracować dla tej zapłaty, tej nagrody nieskończonej, którą jest zbawienie wieczne.