Komentarz na niedzielę 28.06.2015 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
sobota, 27 czerwca 2015 21:56

XIII Niedziela Zwykła, Rok B

Mk 5,21-43


Dzisiejsza Ewangelia mówi o dwóch cudach, które połączone tworzą całość. To, co jest wspólne w tych dwóch przykładach cudów, to wielka wiara Jaira i kobiety chorej na krwotok. Wiara, to doświadczenie bohaterów dzisiejszej Ewangelii.

 

Budująca wiara kobiety chorej jak oraz przełożonego synagogi wynikała z wielu przyczyn. Mocno widać, że złączona była też z bezsilnością człowieka. Dostrzegamy tu poddanie się interwencji Pana Boga, ale też bezsprzeczną wiarę i ufność w pozytywną interwencję.

 

 

 

Jair przychodzi i przedstawia swoją trudną sprawę, to Jezus nie odsyła go i nie dokonuje cudu natychmiast, decyduje się pójść do jego domu. On idzie po to, aby towarzyszyć zaniepokojonemu ojcu, by jeszcze bardziej wzrosła jego wiara i by po drodze spotkać się jeszcze z kobietą chorą na krwotok.

 

Po dotknięciu przez kobietę szaty Jezusa i doświadczeniu uzdrowienia, to Jezus pyta i szuka tej, która się Jego dotknęła. Wśród tłumu Jezus poszukuje twarzy. Pragnie nawiązać kontakt z tą, która była tak odważna, że przełamała wszystkie trudności, by dotrzeć i dotknąć się Jego szaty. Oprócz uzdrowienia fizycznego Jezus chce kobietę wyprowadzić z anonimowości, dotychczasowego wstydu, który tak mocno ją związał z przypadłością chorobową. Poprzez zatrzymanie się i wywołanie tej kobiety Jezus nadał jej prawdziwą twarz spośród tak licznego anonimowego tłumu, który szedł za Nim. W ten sposób ta kobieta stała się ważna i godna uwagi. Nie wystarczy Jezusowi, że kobieta czuje się uzdrowiona. On chce, aby ta poznała prawdziwą przyczynę, czy warunek swego uzdrowienia: swoją wiarę. I to jest piękne potwierdzenie z ust Jezusa jej wiary. Oprócz tego Pan chce, by szła w pokoju. Czyli jej wiara, oprócz uzdrowienia z choroby dodatkowo uwolniła ją od wszelkiego dotychczasowego lęku, który na pewno paraliżował ją w życiu. Tym, co uzdrawia, nie jest tylko kontakt fizyczny, lecz osobiste spotkanie z Jezusem w wierze i dialogu.