Komentarz na niedzielę 20.03.2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 20 marca 2016 01:29

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej, Rok C


Łk 19, 28-40

Iz 50, 4 - 7, Ps 22, Flp 2, 6 – 11, Łk 22, 14 – 23, 56

 

Dzisiaj wkraczamy w najważniejszy tydzień roku liturgicznego. Wielki Post zostaje ukoronowany Wielkim Tygodniem. Po nim nadchodzą święta paschalne. Podobnie jak Jezus przygotowywał siebie i Apostołów na cierpienie i śmierć, tak samo my uczestnicząc w obrzędach Wielkiego Tygodnia mamy wejść w te tragiczne i pełne przeszywającego bólu i męki Chrystus pragnie, abyśmy w ten sposób przygotowali się na paruzję.

 

Jezus wjeżdżający do Jerozolimy to rzeczywiście prawdziwy Król. Chociaż nie ma w Nim, ani wokół Niego nic, co miałoby charakter ziemskiej godności królewskiej. Jednak ludzie, zebrani i witający wjeżdżającego do Jerozolimy Jezusa, witają Go, jako Króla. Potwierdza to ich zachowanie i głosy pełne radości, wiwatu. Chrystus dobrowolnie i świadomie wjeżdża do Jerozolimy, przyjmuje od ludu miasto i od licznie gromadzonych pielgrzymów słowa i gesty jednoznacznie potwierdzające godność królewską.  Wkrótce od tych samych ludzi, usłyszy słowa odrzucenia „Ukrzyżuj Go!”

 

Przejdziemy przez przybicie do krzyża i agonię Boga - Człowieka.

 

Starajmy się przeżyć te dni tak, aby potem móc z wiarą wyznać tak jak setnik: „Prawdziwie, ten człowiek był Synem Bożym”.