Okulary z Poznania dotarły na misje PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
poniedziałek, 12 sierpnia 2013 18:20

Otrzymaliśmy list z Fundacji „Redemptoris Missio” podsumowujący akcję  „Czary mary okulary”. Pragniemy podziękować Wam za udzieloną pomoc , zainteresowanie, a przede wszystkim za okazane serce. Mamy nadzieję, że pomożecie nam także przy następnych akcjach.

 

Redakcja "Via Ad Deum"

 

 

Szanowni Państwo!

Uprzejmie informuję, że okulary zbierane przez Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” w ramach Akcji „Czary mary okulary” dotarły już do niektórych misji. Informacje o paczkach otrzymaliśmy już od misjonarzy z Kamerunu, Jamajki i RPA. Okulary z Polski cieszą się wśród miejscowej ludności niezwykłym powodzeniem. W przychodni lekarskiej w Dilla rozpoczęto już zapisy do kolejki po okulary z Polski.

 

Nasze wolontariuszki pracujące w Etiopii donoszą, że wśród miejscowych okularów nie ma nikt, nikt też nie wie ile mogą kosztować,  Marta Stankiewicz pisze :„Na ulicy nie ma ludzi w okularach, bo nie można ich nigdzie kupić, jedynie w stolicy, ale nikt nie wie ile kosztują...”

Ewelina Walkowiak, położna, wolontariuszka Fundacji napisała: „Generalnie w Dilla nie można dostać okularów, nikt tutaj nie chodzi w okularach, ponieważ pieniądze są potrzebne na zupełnie inne rzeczy- zdrowie schodzi na dalszy plan. Jeśli mieszkańcy Dilla mają szczęście i pracują, zarabiają bardzo niewiele - może z 300 birrów (jakieś 50 zł) na miesiąc w zależności od tego czym się zajmują. Żywność jest tutaj bardzo droga, więc rezygnują z poprawy widzenia na rzecz utrzymania własnej rodziny. Mamy wielu niedożywionych pacjentów, podejrzewam, że wielu z nich ma popsuty wzrok wskutek braku witamin. Ale kto by przejmował się tym, że gorzej widzi, wiedząc, że jego dzieci od kilki dni nie miały nic w ustach.”

 

 

Wolontariuszki piszą „Wracamy właśnie z kliniki! Więc otwarłyśmy  optrical room i zaraz wsypało mi sie do niego mnóstwo pacjentów, którzy nagle nic nie widzą! No to zaczęłam ich badać, dając okulary tym, którzy naprawdę ich potrzebowali.  Nie mamy więcej zdjęć ludzi w okularach... działałyśmy pod wielką presją czasu aby przyjąć jak najwięcej oczekujących. Do gabinetu przyszły takie tłumy, że musiałyśmy go zamknąć i ustalić zapisy do kolejki na następne dni.”

 

 

W ramach Akcji i po jej zakończeniu do Fundacji „Redemptoris Missio” dotarło ponad 25 tysięcy par okularów. W Fundacji nadal trwa badanie mocy podarowanych okularów. Z przyczyn organizacyjnych nie przyjmujemy nowych par. Natomiast każdy, kto chciałby pomóc potrzebującym może podarować przybory szkolne i odzież dla mieszkańców Kosowa. Na dary czekamy w podziemiu domu parafialnego przy Grunwaldzkiej 86 w Poznaniu. Zbiórka dla Kosowa potrwa do jesieni.

 

Łączę pozdrowienia

Justyna Janiec – Palczewska

Koordynator Akcji

 

 

Jeśli chcesz pomóc, skontaktuj się z nami:

Fundacja Pomocy Humanitarnej

"Redemptoris Missio"

ul. Grunwaldzka 86

60-311 Poznań

tel. 61 8621321

lub wejdź na naszą stronę internetową       www.medicus.ump.edu.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

źródło:

 

 

 

Poprawiony: poniedziałek, 12 sierpnia 2013 18:56