Mydła ciągle przybywa!! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
piątek, 06 listopada 2015 00:01

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” zakończyła Akcję "Podaj mydło!".  Jej wynik to absolutny rekord w historii wszystkich Akcji. Do tej pory doliczyliśmy się ponad 70 tys. kostek mydła, które w przybliżeniu ważą około siedmiu ton, a z naszego doświadczenia wynika, że nie jest to koniec. Dzisiaj w ostatni dzień zbiórki - spodziewamy się kolejnej tony.

 

 

 


 

Akcja trwała jedynie trzy tygodnie. Rozpoczęliśmy ją 15 października w Światowy Dzień Mycia Rąk, a wiadomość o niej rozeszła się po kraju lotem błyskawicy. Nasz telefon dzwoni bez chwili przerwy, listonosz przynosi po kilkaset paczek dziennie, z Poznania i okolic przyjeżdżają darczyńcy. Niektórzy z nich mają kilka kostek mydła, inni kilka tysięcy. Prowadzący do Fundacji korytarz na całej swojej stumetrowej długości zastawiony jest paczkami z mydłem, a dzielni wolontariusze tłoczą się w naszym magazynie pieczołowicie licząc każdą kostkę. Czasem ludzie, którzy do nas przychodzą pytają, czy mogą pomóc i zostają pomagając nam liczyć i pakować mydło do paczek.

 

Mydło było zbierane przez dzieci szkolne i przedszkolne, młodzież i dorosłych. W Akcję włączyły się grupy znajomych i rozmaite instytucje. Zbierały szkoły, przedszkola, wyższe uczelnie, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu i Białymstoku, Urząd Marszałkowski we Wrocławiu, Zakład Karny w Koziegłowach. Z Zielonej Góry od nieznanego darczyńcy dotarła do nas cała paleta mydła.

 

Do paczek z mydłem często były dołączone instrukcje mycia rąk i laurki od polskich dzieci dla ich rówieśników w Afryce. Na dzisiaj planowaliśmy transport mydła do Wrocławia, skąd przy współpracy z Fundacją Serce dla Afryki dary miały wyruszyć kontenerem do Gdyni, a następnie do Kamerunu. W związku z rozmiarami Akcji nie jesteśmy w stanie przygotować transportu. Mydło musi zostać dokładnie policzone, zapakowane do paczek, a paczki obszyte płótnem. Dostaliśmy również do gabinetu stomatologicznego w Kamerunie nowy unit, musimy czekać aż dotrze do Poznania. Chcielibyśmy zakupić mleko w proszku dla dzieci dożywianych w ramach Akcji Puszka dla Maluszka w Republice Środkowej Afryki - to wszystko spowodowało przesunięcie terminu wysyłki o blisko dwa tygodnie.

 

Misjonarze bardzo czekają na mydło z Polski. Cieszą się, że będą mogli sprawić prezent swoim podopiecznym, a przede wszystkim będą mogli nauczyć dzieci podstawowych zasad higieny. Mycie rąk jest najlepszym, najprostszym i najtańszym sposobem na uniknięcie wielu groźnych chorób. Dur brzuszny, cholera, czerwonka i ostre biegunki bakteryjne są nierzadko przyczyną śmierci zwłaszcza najmłodszych dzieci. Często, aby im zapobiec wystarczy myć ręce. Dzieci uczą się myć ręce w misyjnych szkołach i przedszkolach, a pachnące mydło będzie dla nich dodatkową zachętą.

 

 

 

 

 

 

 

 

Poprawiony: poniedziałek, 09 listopada 2015 11:15