Rzeźba
Matka Boża Żorska PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 09 maja 2021 20:41

Obraz Matki Boskiej Żorskiej znajduje się w kościele parafialnym p.w. św.Ap. Filipa i Jakuba w Żorach. Kult Matki Bożej w Żorach trwał od wieków, na długo przed pojawieniem się obrazu Matki Boskiej Żorskiej. W parafii powstawały wspólnoty maryjne, ołtarze ku czci Matki, obrazy. Jak podają akta z 1697 roku Żory w średniowieczu posiadały ; Bractwa Kultu Maryjnego. Członkowie chcieli mieć własny ołtarz, zakupili roczny czynsz 10 marek z majątku w Golasowicach na ufundowanie ołtarza maryjnego. Przy ołtarzu co sobotę odprawiano nabożeństwo ku czci Najświętszej Marii Panny oraz mszę św. za zmarłych. Również, jak podają źródła historyczne, w kościele znajdowało się sporo obrazów poświęconych Matce Boże jm.in. Obraz Matki Boskiej Wniebowziętej, Matki Boskiej Różańcowej. Kościół posiadał 10 ołtarzy i mimo, że ołtarze były poświęcone różnym osobom to znajdowały się na nich obrazy i figurki Matki Bożej, która otoczona była wielką czcią.


W czasie, kiedy kościół został przejęty przez protestantów ludzie modlili się do niej nadal, a nawet tym gorliwiej.Z racji bardzo rozwiniętego i żywego kultu burmistrz Zygmunt Wacław Link wydał polecenie wybudowania kaplicy ku czci matki Boskiej Miłosiernej. Ukończono ją w marcu 1690. Była ona okrągłą budowlą, nakrytą kopułą, w środku której namalowano cztery sceny z życia Marii, mianowicie: zwiastowanie, nawiedzenie, wniebowzięcie i koronację. Zostały one namalowane przez sławnego wtenczas malarza sztalugowego i kościelnego Gajdę z Żor. Dla kaplicy został również ufundowany ołtarz ku czci Matki Bożej - jeśli to możliwe to w każda środę miała być w kaplicy odprawiana msza św. za burmistrza i jego rodzinę oraz odmawiana litania loretańska i modlitwa „ Sub tuum praesidium”. Dla kaplicy obok ołtarza został podarowany obraz Marii z Dzieciątkiem, właśnie ten znajdujący się do dziś w kościele farnym, nazywany obrazem Matki Bożej Miłosierdzia.

 

 

Poprawiony: niedziela, 09 maja 2021 20:52
Więcej…
 
Jarosławska Pieta PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 08 listopada 2015 16:38

Rzeźba w typie Pieta wykonana z jednego kawałka drzewa lipy przez nieznanego artystę (być może był nim jeden z pustelników mieszkających w lasach okalających średniowieczny Jarosław) w II połowie XIV wieku.


Znajduje się w ołtarzowej niszy wykładanej srebrnymi blachami pod purpurowym baldachimem. Gotycka rzeźba przedstawia Matkę Bożą w pozycji siedzącej, trzymającą na kolanach umęczone ciało Chrystusa.

Poprawiony: niedziela, 08 listopada 2015 18:13
Więcej…
 
Dzieje sanktuarium i Pieta Kościerska PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
wtorek, 29 kwietnia 2014 22:47

W kościerskiej kaplicy sióstr niepokalanek szczególną czcią otaczana jest Matka Boża Bolesna. Pośredniczy w tym gotycka Pieta - arcydzieło kamiennej sztuki pomorskiej z XV w. Zarówno okoliczności powstania rzeźby, jak i jej pierwsze miejsce pobytu są nieznane.

 

W diecezji pelplińskiej, w sercu malowniczej ziemi   kaszubskiej, leży XIII-wieczne miasto Kościerzyna. Od 1863 r. znajduje się tu przy ul. 8 marca l okazały gmach, zwany Zakładem, w którym obecnie mieści się Szkoła Podstawowa Nr l; obok klasztor Sióstr Niepokalanek  oraz przylegająca do niego neoromańska kaplica Niepokalanie Poczętej Matki Boskiej Anielskiej wybudowa­na w 1871 r. według projektu architekta Obucha z Gniewa.

Więcej…