Rzeźba
Jarosławska Pieta PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 08 listopada 2015 16:38

Rzeźba w typie Pieta wykonana z jednego kawałka drzewa lipy przez nieznanego artystę (być może był nim jeden z pustelników mieszkających w lasach okalających średniowieczny Jarosław) w II połowie XIV wieku.


Znajduje się w ołtarzowej niszy wykładanej srebrnymi blachami pod purpurowym baldachimem. Gotycka rzeźba przedstawia Matkę Bożą w pozycji siedzącej, trzymającą na kolanach umęczone ciało Chrystusa.

Poprawiony: niedziela, 08 listopada 2015 18:13
Więcej…
 
Dzieje sanktuarium i Pieta Kościerska PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
wtorek, 29 kwietnia 2014 22:47

W kościerskiej kaplicy sióstr niepokalanek szczególną czcią otaczana jest Matka Boża Bolesna. Pośredniczy w tym gotycka Pieta - arcydzieło kamiennej sztuki pomorskiej z XV w. Zarówno okoliczności powstania rzeźby, jak i jej pierwsze miejsce pobytu są nieznane.

 

W diecezji pelplińskiej, w sercu malowniczej ziemi   kaszubskiej, leży XIII-wieczne miasto Kościerzyna. Od 1863 r. znajduje się tu przy ul. 8 marca l okazały gmach, zwany Zakładem, w którym obecnie mieści się Szkoła Podstawowa Nr l; obok klasztor Sióstr Niepokalanek  oraz przylegająca do niego neoromańska kaplica Niepokalanie Poczętej Matki Boskiej Anielskiej wybudowa­na w 1871 r. według projektu architekta Obucha z Gniewa.

Więcej…