Watykan: podpisanie międzyreligijnej deklaracji przeciwko niewolnictwu PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
wtorek, 02 grudnia 2014 17:09

Zwalczenie do roku 2020 współczesnych form niewolnictwa i handlu ludźmi to cel, który stawiają sobie sygnatariusze podpisanej dziś uroczyście w Watykanie specjalnej deklaracji. Pod dokumentem widnieją nazwiska wielu zwierzchników religijnych, w tym Papieża Franciszka. Jest on owocem porozumienia osiągniętego w tej kwestii 17 marca przez Światową Sieć Wolności (Global Freedom Network), Fundację Walk Free oraz inne współpracujące organizacje.

 

 

 

Ceremonia podpisania odbyła się w siedzibie Papieskiej Akademii Nauk w ogrodach watykańskich. Uczestniczyli w niej przedstawiciele prawosławia, anglikanizmu, buddyzmu, hinduizmu, islamu i judaizmu. Poza Papieżem dokument sygnowali m.in. argentyński rabin Abraham Skórka i anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby.

 

Deklaracja stwierdza, że współczesne formy niewolnictwa i handlu ludźmi są zbrodnią przeciwko ludzkości. Do tego sformułowania nawiązał Papież w okolicznościowym przemówieniu.

 

„Oświadczamy w imieniu wszystkich i każdego z naszych wyznań, że współczesne niewolnictwo, rozumiane jako handel ludźmi, praca przymusowa, prostytucja, wykorzystywanie ludzkich organów, jest zbrodnią przeciwko ludzkości. Jego ofiary należą do wszelkich grup społecznych, ale najczęściej wywodzą się spośród najbiedniejszych i najsłabszych naszych braci i sióstr. W ich imieniu wzywamy do działania nasze wspólnoty wiary, by bez wyjątku sprzeciwiły się całkowicie wszelkiego typu systematycznemu ograniczaniu wolności jednostki mającej na celu jej wykorzystanie do celów prywatnych czy komercyjnych, i w ich imieniu składamy tę deklarację” – powiedział Papież. Wskazał następnie, że pomimo wysiłków wielu ludzi i instytucji współczesne niewolnictwo wciąż jest obecne w świecie w ogromnej skali, często jednak w formie ukrytej:

 

„Ta zbrodnia przeciwko ludzkości jest maskowana przyjętymi zwyczajami, ale w rzeczywistości zbiera swoje ofiary w prostytucji, handlu ludźmi, pracy przymusowej i niewolniczej, w okaleczeniach, sprzedaży narządów, nadużywaniu narkotyków, pracy dzieci. Jest ona ukryta za zamkniętymi drzwiami, w prywatnych domach, na ulicach, w samochodach, w fabrykach, na polach, łodziach rybackich i w wielu innych miejscach. Dzieje się tak zarówno w miastach, jak i na wsi; w slumsach tak krajów najbogatszych, jak i najuboższych na świecie. i co najgorsze, ta sytuacja niestety pogarsza się z dnia na dzień” – powiedział Franciszek.

 

Deklaracja ma być zatem wezwaniem skierowanym do wszystkich zwierzchników religijnych i przedstawicieli rządów, by podjęli wspólne wysiłki na rzecz całkowitego wykorzenienia tego procederu. Sygnatariusze zobowiązują się zrobić wszystko, co będzie możliwe, by zarówno w poszczególnych wspólnotach religijnych, jak i poza nimi, współpracować na rzecz wolności dla wszystkich ofiar niewolnictwa i handlu ludźmi. „Dziś mamy możliwości, świadomość, mądrość, innowacje i konieczne technologie, by osiągnąć ten ludzki i moralny cel” – czytamy w podpisanej dziś deklaracji przeciwko wszelkim formom niewolnictwa we współczesnym świecie.

 

lg/ rv

 

 

ŹRÓDŁO:

BANER

Poprawiony: środa, 03 grudnia 2014 16:50