Watykan: czuwanie o pokój z Papieżem PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
sobota, 07 września 2013 21:01

Plac św. Piotra, kościoły, meczety, cerkwie, synagogi, prywatne domy i place miejskie. Praktycznie cały świat zjednoczył się dziś na modlitwie o pokój odpowiadając tym samym na wezwanie Papieża Franciszka: „Chcemy świata pokoju, chcemy być ludźmi pokoju, pragniemy, by pośród tej naszej społeczności, szarpanej podziałami i konfliktami, wybuchł pokój! Nigdy więcej wojny! Nigdy więcej wojny, bo pokój jest darem zbyt cennym i musi być wspieranym i chronionym.”

 

Tysiące ludzi dobrej woli, którzy wypełnili dzisiejszego wieczoru Plac św. Piotra, zawierzało kwestię światowego pokoju Bogu, przez ręce Maryi. Wielokrotnie zabrzmiało dziś wołanie: „Maryjo, Królowo Pokoju, módl się za nami”.

 

Przed rozpoczęciem czuwania kilkudziesięciu księży, przez dwie godziny, w różnych językach spowiadało wiernych. Sakrament pojednania sprawowany był na prośbę Papieża Franciszka, który wskazał, że „prawdziwy pokój rodzi się w sercu człowieka pojednanego z Bogiem i braćmi”.

 

Błagalna modlitwa o pokój rozpoczęła się od wezwania Ducha Świętego i od intronizacji ikony Matki Bożej Salus Populi Romani. Jest ona patronką Rzymu i właśnie u jej stóp mieszkańcy tego miasta niejednokrotnie modlili się w trudnych chwilach. Następnie odmówiono różaniec. Po papieskiej medytacji na temat pokoju rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu. W jej trakcie odmawiane są modlitwy o pokój pięciu papieży: Piusa XII, Jana XXIII, Pawła VI, Jana Pawła II i Benedykta XVI. Czterogodzinne czuwanie kończy papieskie błogosławieństwo.

 

Także Benedykt XVI włączył się w dzień modlitwy i postu w intencji pokoju w Syrii, na Bliskim Wschodzie i na całym świecie. Na modlitwie o pokój Papież emeryt czuwał w swej prywatnej kaplicy.

 

Równolegle w wielu miejscach na świecie podejmowane były podobne inicjatywy lokalne na rzecz pokoju w Syrii, na Bliskim Wschodzie i na całym świecie.

 

 

bz/ rv

 

 

ŹRÓDŁO: