Hiszpania: wielkie procesje pokutne PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
niedziela, 13 kwietnia 2014 23:31

Bardzo uroczyście Niedzielę Palmową przeżywa się w Hiszpanii. Na ulice wyszły tak zwane borriquille, czyli okolicznościowe procesje. Licznie uczestniczą w nich dzieci, ubrane w tradycyjne stroje pokutników, zwanych “nazarenos”.

 

W Niedzielę Palmową wychodzą w procesji pierwsze “ważne” bractwa pokutne. Przed południem niosą tzw. Paso, czyli scenę przedstawiającą triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. Po hiszpańsku oślica to borrica, stąd nazwa procesji “La borriquita”. Zgodnie z tradycją biorą w niej udział dzieci ubrane w stroje pokutników.

 

Sympatyczne maluchy dzielnie walczą z dużymi kapturami, które spadają im na oczy i mocno ściskają gałązki oliwne. W wielu parafiach organizowane są procesje z palmami. Najsłynniejsza odbywa się w miejscowości Elche koło Alicante. Od stuleci tutejsi mieszkańcy przygotowują duże, wybielone liście palmowe, które trafiają do wielu miejscowości w kraju.

 

Po południu niesione “pasos” przedstawiają sceny pojmania Jezusa, zaparcie się Piotra, modlitwy w Ogrójcu czy wyrok Piłata. Duże wzruszenie zebranych wzbudza zawsze procesja z figurą Matki Bożej Bolesnej.

 

W andaluzyjskiej Kordobie mieszkańcy żyją w tym tygodniu procesjami pokutnymi. Po malowniczych ulicach miasta, z zabytkową katedrą w tle, przechodzi dzisiaj sześć procesji. Rano – Triumfalny wjazd Jezusa; po południu na szczególną uwagę zasługuje procesja z XIII-wiecznym Krzyżem Santiago oraz procesja “Amor”, w której niesiona jest m. in. piękna XVII-wieczna figura Chrystusa Miłości.

 

 

 

M. Raczkiewicz, Madryt

 

 

 

ŹRÓDŁO:

BANER