Słowacja: w oczekiwaniu na kanonizacje Jana XXIII i Jana Pawła II PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
środa, 23 kwietnia 2014 21:43

Kościół na Słowacji, podobnie jak na całym świecie, oczekuje z radością na kanonizację błogosławionych Jana XXIII i Jana Pawła II. W najbliższą niedzielę we wszystkich świątyniach kraju czytany będzie apel słowackich biskupów wzywający wiernych do obrony życia, małżeństwa i rodziny.

 

Biskupi uznali, że będzie to najlepszy sposób wyrażenia hołdu i szacunku Janowi Pawłowi II, który – jak piszą biskupi w apelu – „był wielkim orędownikiem kultury życia i mistrzem w kształtowaniu wrażliwości sumień”. Chodzi o podpis pod petycją, a potem udział w referendum na rzecz wprowadzenia do konstytucji Republiki Słowackiej zapisu o prawnej ochronie małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety.

 

Jan Paweł II nadal żyje w sercach i w pamięci Słowaków. Wielu z nich miało okazję spotkać i słuchać tego Papieża osobiście, zwłaszcza podczas jego trzech podróży apostolskich do Słowacji – w roku 1990, 1995 i 2003. „Nie wolno nam nigdy zapomnieć o tym niezwykłym umocnieniu dziedzictwa wiary w życiu naszego narodu, jakiego dokonał Jan Paweł II – podkreśla emerytowany biskup Nitry, kard. Jan Chryzostom Korec. – Nikt nigdy dotąd nie powiedział Słowakom tylu ważnych rzeczy o nich samych i nikt nigdy nie powiedział światu tylu doniosłych prawd o tym małym narodzie, żyjącym pod Tatrami” – wspomina słowacki purpurat.

 

Jan XXIII jest tutaj postacią mało znaną. Pontyfikat tego Papieża trwał w czasie, kiedy Kościół w byłej komunistycznej Czechosłowacji poddany był programowemu prześladowaniu ze strony reżimu, a informacje dotyczące życia Kościoła, zwłaszcza z perspektywy Watykanu, były całkowicie blokowane. Dobrze więc, że media, zwłaszcza katolickie, propagują materiały dotyczące pontyfikatu Jana XXIII.

 

 

 

ks. S. Ługowski, Słowacja

 

 

 

ŹRÓDŁO:

BANER