Hiszpania: beatyfikacja męczennika sprzed 80 lat, zabitego za to, że był księdzem PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
sobota, 01 listopada 2014 18:39

Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Papież przypomniał o uroczystościach beatyfikacyjnych odbywających się po południu w Vitorii w Kraju Basków. Wyniesienia do chwały ołtarzy doczekał się tam kolejny kapłan, który w latach 30. ubiegłego wieku poniósł śmierć męczeńską w Hiszpanii. Jest nim ks. Pedro Asúa Mendía, zamordowany w 1936 r. w Liendo w hiszpańskiej Kantabrii. Franciszek nazwał go „godnym podziwu przykładem męstwa w wierze i świadectwa miłości”.

 

Przyszły męczennik wstąpił do seminarium, będąc już architektem. Po święceniach kapłańskich zajmował się szczególnie duszpasterstwem młodzieży, co kontynuował też po ogłoszeniu w Hiszpanii republiki. Lewicowi rewolucjoniści rozstrzelali go bez żadnego procesu tylko za to, że był księdzem. Jego beatyfikacji przewodniczy w imieniu Papieża kard. Angelo Amato. Prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zapytaliśmy, jak doszło do męczeństwa 46-letniego kapłana.

 

„W pierwszej połowie XX wieku Kościół katolicki w Hiszpanii padł ofiarą okrutnego ataku, zarówno fizycznego ze strony bojówkarzy, jak w aspekcie prawnym i administracyjnym przez ustawodawstwo, które przeszkadzało w sprawowaniu kultu i prowadzeniu działalności religijnej – przypomniał włoski purpurat. – W ten sposób wkrótce doszło do prawdziwych prześladowań religijnych. Księży i osoby konsekrowane systematycznie szkalowano, odgrażano się im i często zmuszano do opuszczenia parafii czy domów zakonnych. Wielu z nich uwięziono i zabito. Wolność kultu ograniczono, a nawet zniesiono. Kościoły i cmentarze profanowano i niszczono. Liczne były ofiary rewolucyjnego terroru, który doszedł do szczytu latem 1936 r., kiedy każdego dnia zabijano średnio po 70 osób. W smutny, ale chwalebny poczet chrześcijańskich męczenników Hiszpanii wpisuje się też Pedro Asúa Mendía, zamordowany z powodu tylko tej jedynej winy, że był księdzem katolickim”.

 

ak/ rv

 

 

ŹRÓDŁO:

BANER