Watykan na forum ONZ o procesie pokojowym w Ziemi Świętej: kolejna porażka, zamiast pokoju, śmierć i zniszczenia PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
piątek, 07 listopada 2014 20:01

W tym roku proces pokojowy w Ziemi Świętej znów zakończył się klęską. Zamiast osiągnąć pokój Izraelczycy i Palestyńczycy ponownie siali śmierć i zniszczenie – powiedział na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy tej organizacji, nawiązując szczególnie do wydarzeń w Strefie Gazy. Abp Bernardito Auza przypomniał, że główną odpowiedzialność za pokój w tym regionie ponoszą jego mieszkańcy. Wspólnota międzynarodowa ma jedynie wspierać proces pokojowy.

 

Watykański dyplomata wspomniał o szczególnie trudnym położeniu chrześcijan. Choć należą oni do rdzennej ludności i są pełnoprawnymi obywatelami, w wielu wypadkach zostali zmuszeni do opuszczenia swych domów. Abp Auza przypomniał też liczne starania podejmowane przez samego Papieża celem przywrócenia pokoju, w tym jego wizytę w Ziemi Świętej oraz zaproszenie do Watykanu prezydentów Izraela i Palestyny. Cytując wypowiedziane przy tych okazjach papieskie słowa, watykański dyplomata zaapelował, by przywiązywano do nich większą wagę. Abp Auza przypomniał też potrzebę zapewnienia specjalnego statusu dla Jerozolimy oraz swobodnego dostępu do miejsc kultu w Ziemi Świętej.

 

kb/ rv

 

 

ŹRÓDŁO:

BANER