Birma: nowy katolicki biskup w umęczonym prześladowaniami kraju PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
wtorek, 30 grudnia 2014 16:43

Ojciec Święty mianował nowego biskupa pomocniczego w archidiecezji ranguńskiej w Birmie. Został nim ks. John Saw Yaw Han, obecny rektor seminarium duchownego w Rangunie. Nominacja kolejnego biskupa dla tego kraju jest niezmiernie ważna. Uciskani przez dziesiątki lat dyktatury wojskowej birmańscy katolicy, którzy są w tym kraju nieliczną mniejszością, wciąż doświadczają skutków wzrostu niechęci wobec nich.

 

W liczącej 51 mln mieszkańców Birmie katolicy stanowią 4 proc. ludności. W tym roku, z pięcioletnim opóźnieniem, mogli oni zorganizować obchody 500-lecia przybycia do tego kraju misjonarzy. Uroczystości te zbiegły się z pierwszą beatyfikacją rdzennego mieszkańca tych ziem, która miała miejsce 24 maja. Chodzi o świeckiego katechistę i męczennika Izydora Ngei Ko Lateta, zamordowanego wraz z włoskim księdzem Mario Vergarą. „Dodaje on nam skrzydeł jako pierwszy Birmańczyk oficjalnie beatyfikowany” – podkreśla o. Celso, proboszcz parafii, na terenie której męczennicy 24 maja 1950 r. zostali aresztowani pod zarzutem szpiegostwa i następnego dnia rozstrzelani.

 

Od czasu uzyskania niepodległości w 1948 r. Birma pogrążona była w wojnie domowej i licznych konfliktach przygranicznych. Mniejszości etniczne były dyskryminowane. Przez kraj przetaczały się także fale prześladowań religijnych i przemocy wojskowego reżimu, który rządził żelazną ręką od 1962 do 2011 r. Ze szczególnym okrucieństwem postępowano wobec mniejszości nie buddyjskich, zwłaszcza muzułmanów i chrześcijan. Od chwili upadku junty trwa próba demokratyzacji kraju. Dochodziło w tym czasie także do licznych protestów przeciwko nietolerancji religijnej, w których brali udział także duchowni katoliccy. „Pragniemy, by Birma była naprawdę wolna, a także, by żyła w pokoju i dobrobycie; by była krajem, gdzie prawa wszystkich grup etnicznych i wszystkich wyznań religijnych będą przestrzegane” – powiedział w wywiadzie dla Washington Post metropolita Rangunu abp Charles Maung Bo SDB.

 

 

lg/ rv

 

 

ŹRÓDŁO:

BANER